Ο περίπατος της Α’ τάξης στη γειτονιά μας

Την Παρασκευή 20-04-2018 η Α’ τάξη του σχολείου μας, με τη συνοδεία των δασκάλων τους κ. Παναγιώτας Τραγά και κ. Δέσποινας Ζαχαρίου, καθώς και του εκπαιδευτικού Αγγλικής Γλώσσας, κ. Γεώργιου Πασταρματζή, πραγματοποίησε την προγραμματισμένη επίσκεψη στη γειτονιά μας, με σκοπό τη γνωριμία με χώρους, κτίρια και δρόμους της περιοχής του σχολείου μας.

Τα παιδιά περιηγήθηκαν στις κοντινές οδούς, εντόπισαν πινακίδες καταστημάτων, γραφείων, ιατρείων. Είδαν το πάρκο και την εκκλησία της ενορίας μας, το κοντινό Μουσείο: "Αστικού & Λαϊκού Βίου", τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της πόλης μας, το Δικαστικό Μέγαρο και γνώρισαν κατοίκους και επαγγελματίες της περιοχής.

Στα πλαίσια του προγράμματος της Κυκλοφοριακής Αγωγής, εντόπισαν και σχολίασαν πινακίδες της τροχαίας (Πληροφοριακές - Αναγγελίας Κινδύνου - Ρυθμιστικές) και ασκήθηκαν στον σωστό και ασφαλή τρόπο κυκλοφορίας τους, ως πεζοί, στους δρόμους και τα πεζοδρόμια.

Δεν έλειψαν οι σχολιασμοί των παιδιών για παραβάσεις που παρατηρούσαν κατά τη διαδρομή. Και δυστυχώς ήταν πολλές!

Σύνολο καταχωρίσεων: 162   |    Ανάρτηση: Ομάδα Υποστήριξης Ιστότοπου, 23/04/2018   Εμφανίσεις: 234