Ευέλικτη Ζώνη: δραστηριότητες, σχέδια εργασίας

Τροχονόμοι στο σχολείο

Την Τετάρτη 9 Μαΐου 2018, επισκέφτηκε το σχολείο μας κλιμάκιο της Τροχαίας Σπάρτης στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής που υλοποιούν οι μαθητές/τριες των τμημάτων της Α’ τάξης.

Σκοπός του προγράμματος αυτού είναι να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές/τριες σε θέματα Κυκλοφοριακής Αγωγής και να μάθουν:

α) να κυκλοφορούν με ασφάλεια ως πεζοί
β) τα σήματα κυκλοφορίας
γ) τους κινδύνους που υπάρχουν στον δρόμο
δ) την ασφαλή οδήγηση με το ποδήλατο
ε) τις προφυλάξεις που πρέπει να παίρνουν όταν μετακινούνται με μέσα μεταφοράς (αυτοκίνητο, ποδήλατο, μέσα μαζικής μεταφοράς).

Με την προβολή ενός πολύ ενδιαφέροντος και παραστατικού διαδραστικού παιχνιδιού, οι τροχονόμοι κατάφεραν να ενεργοποιήσουν τα παιδιά, να τα κάνουν να σκεφτούν, να προβληματιστούν, να αναθεωρήσουν λαθεμένες στάσεις και συμπεριφορές και να κατανοήσουν πως η ανθρώπινη ζωή είναι μέγιστο αγαθό, που οφείλουμε να προστατεύουμε επιδεικνύοντας σοβαρότητα και υπευθυνότητα.

Πιστεύουμε πως τα παιδιά ωφελήθηκαν πολύ από αυτή την παρουσίαση και ευχόμαστε τέτοιες προσπάθειες να συνεχιστούν, ώστε οι σημερινοί/ές αυτοί/ές μαθητές/τριες να γίνουν αύριο υπεύθυνοι πεζοί και οδηγοί. Γιατί η οδική ασφάλεια είναι θέμα παιδείας και πολιτισμού.

Σύνολο καταχωρίσεων: 28   |    Ανάρτηση: Ομάδα Υποστήριξης Ιστότοπου, 14/05/2018   Εμφανίσεις: 601