Έκθεση παιδικού βιβλίου και επίσκεψη συγγραφέως στο σχολείο μας

Στις 31 Μαΐου 2018, ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου, σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, στο πλαίσιο της θετικής κινητοποίησης των μαθητών/τριών απέναντι στο βιβλίο και την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας, κάλεσε στο σχολείο την κ. Λίζη Χανδακάρη, ποιήτρια, συγγραφέα και αφηγήτρια παραμυθιών.

Η κ. Χανδακάρη αφηγήθηκε λαϊκά παραμύθια από το βιβλίο της «Όνειρα Παραμύθια» και στη συνέχεια απάντησε σε ερωτήσεις των παιδιών για τη ζωή της και το πώς έγινε συγγραφέας. Στην ερώτηση ενός μαθητή τι θα συμβούλευε ένα παιδί που θέλει να γίνει συγγραφέας, απάντησε: «Να διαβάζει πολλά λογοτεχνικά βιβλία» και παρότρυνε τους/τις μαθητές/τριες να αρχίσουν να γράφουν τις σκέψεις τους σε ένα τετράδιο.

Για να υποστηριχτεί αυτή η δράση, την εβδομάδα από 29 Μαΐου έως 1 Ιουνίου 2018, λειτούργησε στο σχολείο Έκθεση Παιδικού Βιβλίου με την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τις μητέρες που βοήθησαν, ώστε να λειτουργήσει με επιτυχία η έκθεση.

Σύνολο καταχωρίσεων: 3   |    Ανάρτηση: Ομάδα Υποστήριξης Ιστότοπου, 03/06/2018   Εμφανίσεις: 431