Επίσκεψη στην έκθεση ιστορικών κειμηλίων του κ. Χ. Κατσαμπάνη

Τη Δευτέρα 29 Οκτωβρίου 2018 οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν την έκθεση ιστορικών κειμηλίων του συλλέκτη-ερευνητή κ. Χρήστου Κατσαμπάνη που φιλοξενείται στην αίθουσα Διοικητηρίου Π.Ε. Λακωνίας "Λακώνων ποιητών Ν. Βρεττάκου και Γ. Ρίτσου". Εκεί είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν και να θαυμάσουν μια μοναδική συλλογή με παλαιότυπα από το 1493 (βιβλία, χάρτες, γκραβούρες, ξυλογραφίες και χαλκογραφίες), άρματα της Επανάστασης των Ελλήνων του 1821 και ελληνικές παραδοσιακές φορεσιές.

Ο συλλέκτης κ. Χρήστος Κατσαμπάνης υποδέχτηκε και ξενάγησε την ομάδα των μαθητών/τριών ενώ απάντησε σε πολλές ερωτήσεις και απορίες που γεννήθηκαν μετά από την παρατήρηση των εκθεμάτων. Η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι τις 2 Νοεμβρίου 2018 και λειτουργεί πρωινές και απογευματινές ώρες με ελεύθερη είσοδο για το κοινό.

Σύνολο καταχωρίσεων: 166   |    Ανάρτηση: Ομάδα Υποστήριξης Ιστότοπου, 30/10/2018   Εμφανίσεις: 383