Ευέλικτη Ζώνη: δραστηριότητες, σχέδια εργασίας

Το παραμύθι "Η κυρά-Κακή και οι 12 μήνες" από τη Β' τάξη

Οι μαθητές/τριες της Β’ τάξης του σχολείου μας έγιναν μικροί συγγραφείς!

Με αφορμή το παραμύθι «Η κυρά-Καλή και οι δώδεκα μήνες», που βρίσκεται στο α’ τεύχος του Β.Μ. Γλώσσας, τα παιδιά διασκεύασαν το παραμύθι αυτό στο αντίστροφό του. Έτσι προέκυψε «Η κυρά-Κακή και οι δώδεκα μήνες».

Αφού διάβασαν και επεξεργάστηκαν το πρωτότυπο ως προς το περιεχόμενό του, προχώρησαν ομαδικά στη συγγραφή του νέου παραμυθιού, το διαχώρισαν σε νοηματικές υποενότητες και κάθε παιδί ανέλαβε την απόδοση του νέου κειμένου σε σκίτσα, αλλάζοντας τους χαρακτήρες και προσθέτοντας ή αφαιρώντας στοιχεία φαντασίας και μυθοπλασίας.

Τα παιδιά, με αίσθημα συνεργασίας και υπευθυνότητας, έφεραν σε πέρας το εγχείρημα αυτό και ωφελήθηκαν πολλαπλά.

Συγχαίρουμε τους/τις μικρούς/ες δημιουργούς για την όμορφη προσπάθειά τους και τους ευχόμαστε ν’ αγαπούν πάντα το βιβλίο, ανοίγοντας έτσι «παράθυρα» στο μυαλό και την ψυχή τους.

ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ "Η ΚΥΡΑ-ΚΑΚΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ ΜΗΝΕΣ" ΑΠΟ ΤΟ Β1.
ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ "Η ΚΥΡΑ-ΚΑΚΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ ΜΗΝΕΣ" ΑΠΟ ΤΟ Β2.

Σύνολο καταχωρίσεων: 29   |    Ανάρτηση: Ομάδα Υποστήριξης Ιστότοπου, 28/11/2018   Εμφανίσεις: 906