Συμμετοχή σε δράσεις κατά του σχολικού εκφοβισμού από το Κ.Ε.Σ.Υ.

Τα δυο τμήματα της ΔΆ τάξης του σχολείου μας, στο πλαίσιο του προγράμματος συναισθηματικής αγωγής που υλοποιούν κατά τη διάρκεια της χρονιάς, την Τετάρτη 6η Μαρτίου, συμμετείχαν σε βιωματικές δράσεις που διοργανώθηκαν από το Κ.Ε.Σ.Υ. (Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης) Λακωνίας στην αίθουσα Διοικητηρίου Π.Ε. Λακωνίας "Λακώνων ποιητών Ν. Βρεττάκου και Γ. Ρίτσου", με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού.

Οι μαθητές/τριες, αφού παρακολούθησαν σχετική προβολή, συμμετείχαν σε συζήτηση και στην πορεία με βιωματικές δράσεις και παιχνίδια προσέγγισαν και αποσαφήνισαν το προφίλ του θύτη, του θύματος καθώς και όλων όσων εμπλέκονται στον κύκλο της ενδοσχολικής βίας. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν σκέψεις, ιδέες, να αποκομίσουν ερεθίσματα και να δεχτούν χρήσιμες πληροφορίες από το ειδικά καταρτισμένο προσωπικό του Κ.Ε.Σ.Υ.

Σύνολο καταχωρίσεων: 162   |    Ανάρτηση: Ομάδα Υποστήριξης Ιστότοπου, 07/03/2019   Εμφανίσεις: 54