Επιμόρφωση - σεμινάρια

Επιμορφωτική ημερίδα εκπαιδευτικών στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Σπάρτης

Την Τρίτη 2 Απριλίου 2019 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας επιμορφωτική ημερίδα, που διοργάνωσε το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Πελοποννήσου, με θέμα: «Διαχείριση τάξης - Ζητήματα καθημερινής λειτουργίας και πρακτικής στο Δημοτικό Σχολείο».

Εισηγητές της ημερίδας ήταν οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου της 4ης και 8ης Ενότητας Δημοτικών Σχολείων του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου κ. Αντώνης Κοκκονός και κ. Ηλίας Μαρούδας. Αναπτύχθηκαν διεξοδικά κρίσιμα ζητήματα που σχετίζονται με τις κοινωνικές δεξιότητες των μαθητών/τριών, την επικοινωνία στη σχολική τάξη, την αντιμετώπιση της επιθετικότητας και της σχολικής βίας και τη διαμόρφωση του κατάλληλου μαθησιακού περιβάλλοντος. Την ημερίδα παρακολούθησε το σύνολο των εκπαιδευτικών του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σπάρτης, καθώς και των Δημοτικών Σχολείων Μαγούλας, Σκούρας-Γκοριτσάς και Σελλασίας-Θεολόγου-Βουτιάνων.

Σύνολο καταχωρίσεων: 26   |    Ανάρτηση: Ομάδα Υποστήριξης Ιστότοπου, 03/04/2019   Εμφανίσεις: 330