Εκπαιδευτική επίσκεψη της Έκτης τάξης στην Αθήνα

Την Παρασκευή 17 Μαΐου 2019 τα δύο τμήματα της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα. Το πρόγραμμα της επίσκεψης περιλάμβανε ξενάγηση στο Εθνικό και Ιστορικό Μουσείο (Παλαιά Βουλή), ξενάγηση στο Πολεμικό Μουσείο και παρακολούθηση ψηφιακής παράστασης θόλου στο Ευγενίδειο Πλανητάριο. Συνοδοί ήταν οι εκπαιδευτικοί κ. Νοδάρα Ευαγγελία, κ. Ορφανού Αθανασία, καθώς και ο υποδιευθυντής του σχολείου κ. Τάσος Παπαγιαννάκος.

Κατά την άφιξη στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής, οι εκδρομείς αναγνώρισαν και θαύμασαν τα στοιχεία που το καθιστούν ένα από τα εντυπωσιακότερα νεοκλασικά κτίρια της Αθήνας. Η ξενάγηση στους εσωτερικούς χώρους του μουσείου πραγματοποιήθηκε από τους/τις εκπαιδευτικούς των δύο τμημάτων της ΣΤ' τάξης. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά πρωτότυπα εκθέματα, άρρηκτα συνυφασμένα με τη σύγχρονη ιστορία της χώρας μας: προτομές, πίνακες ζωγραφικής, όπλα, προσωπικά αντικείμενα και ενδύματα μετέτρεψαν την ξενάγηση σε ένα ενδιαφέρον, βιωματικό μάθημα Ιστορίας. Ο χώρος του παλαιού Βουλευτηρίου εντυπωσίασε τα παιδιά, που κάθισαν στα έδρανα των βουλευτών και άκουσαν χρήσιμα στοιχεία για την ιστορία της αίθουσας και του κτιρίου.

Στη συνέχεια οι εκδρομείς κατευθύνθηκαν προς το Πολεμικό Μουσείο. Η εξαιρετική ξεναγός του μουσείου παρουσίασε τα εκθέματα και πραγματοποίησε μια πολύ ενδιαφέρουσα αναδρομή στην ελληνική ιστορία, ξεκινώντας από τα προϊστορικά χρόνια και φτάνοντας μέχρι τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.

Τρίτος σταθμός της εκπαιδευτικής εκδρομής ήταν το Ευγενίδειο Πλανητάριο. Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν την ψηφιακή παράσταση θόλου "Η ζωή στο σύμπαν", που εστιάζει στα ουράνια σώματα του Ηλιακού μας συστήματος που είναι πιθανότερο να φιλοξενούν μικροβιακές μορφές ζωής. Κατά την άφιξη στη Σπάρτη περίσσευαν τα χαμόγελα της ικανοποίησης, καθώς οι γνώσεις και οι εμπειρίες που αποκόμισαν οι μικροί εκδρομείς θα μείνουν ανεξίτηλες σε όλη την πορεία της ζωής τους.

Σύνολο καταχωρίσεων: 166   |    Ανάρτηση: Ομάδα Υποστήριξης Ιστότοπου, 17/05/2019   Εμφανίσεις: 264