Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Σύνδεση
linelineline
Απόφαση χωροταξικής κατανομής για την εγγραφή στα Γυμνάσια [11-06-2018]    |    Φόρμα απολογισμού υλοποίησης Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων [08-06-2018]    |    Γενική Συνέλευση του Σ.Ε.Π.Ε. Λακεδαίμονος [17-05-2018]    |    Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του σχολείου σε επιστημονική ημερίδα [16-05-2018]    |    Λειτουργία Ολοήμερου Προγράμματος για το σχολικό έτος 2018-19 [10-05-2018]    |    Εγγραφές στο Ολοήμερο Τμήμα για το σχολικό έτος 2018-19 [10-05-2018]    |    Διαδικασία εισαγωγής στην Α' Τάξη των Μουσικών Σχολείων [09-05-2018]    |    Ενημέρωση για τις δράσεις της 1ης ΤΟ.Μ.Υ. Σπάρτης [08-05-2018]    |    Ενημέρωση για τις εγγραφές στο Μουσικό Σχολείο Σπάρτης [06-05-2018]    |    Αποδεικτικό στοιχείο μόνιμης κατοικίας μαθητών [06-05-2018]    |    Εκδρομή στην Κέρκυρα [03-05-2018]    |    Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία 2018-2019 [02-05-2018]    |    Εγγραφές στην Α' τάξη για το σχολικό έτος 2018-19 [26-04-2018]    |    Εγγραφές μαθητών στα Δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2018-19 [26-04-2018]    |    Διαγωνισμός Υποτροφίας για το Αμερικανικό Κολλέγιο ΑΝΑΤΟΛΙΑ [25-04-2018]    |

Δράσεις, εκδηλώσεις

Για τη γιορτή της μητέρας

Η δεύτερη Κυριακή του Μάη είναι αφιερωμένη στο πιο αγαπημένο πρόσωπο, την μορφή της Μητέρας, η οποία γεννά τη ζωή και την οδηγεί στην τελειότητα με αγάπη, στοργή, αυτοθυσία, αυταπάρνηση και αφοσίωση.

Είναι μία γιορτή με συμβολικό χαρακτήρα. Μία ευκαιρία να εκφράσουμε στη γυναίκα που μας έδωσε τη ζωή, την αγάπη και τον σεβασμό μας.

Θέλοντας να τιμήσουμε αυτή τη γιορτή, οι μαθητές/τριες της Α’ τάξης απήγγειλαν στο προαύλιο του σχολείου μας το πρωί της Παρασκευής, 11-5-2018, ποιήματα για το αιώνιο σύμβολο αγάπης, φροντίδας κι ελπίδας. Γλυκές φωνές γεμάτες συναίσθημα πλημμύρισαν τον ανοιξιάτικο αέρα στέλνοντας παντού ένα μεγάλο «ευχαριστώ» για όλα όσα ακούραστα προσφέρει η μητέρα.

Μια μικρή κάρτα και δυο γλυκά λογάκια μπορεί να είναι λίγα για να εκφράσουν την ευγνωμοσύνη μας προς τη μάνα, είναι όμως αρκετά για να την κάνουν ευτυχισμένη, γιατί τα δώρα αγάπης δεν μετριούνται με την αξία τους.

Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες του κόσμου!!!

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 15/05/2018   Εμφανίσεις: 140

Τα Λαζαράκια της Α' τάξης

Την Παρασκευή, 30 Μαρτίου, τελευταία ημέρα μαθημάτων προ των διακοπών του Πάσχα και μια μέρα πριν το Σάββατο του Λαζάρου, φτιάξαμε στο σχολείο μας τα «Λαζαράκια», τηρώντας ένα από τα πασχαλινά έθιμα της πατρίδας μας.

Με τη βοήθεια και την καθοδήγηση του κ. Κρομμύδα, του επιδέξιου φούρναρη της γειτονιάς μας, που μας προμήθευσε με όλα τα απαραίτητα υλικά, παρασκευάσαμε τα «Λαζαράκια», ψωμάκια σε σχήμα ανθρώπου σπαργανωμένου, δηλαδή όπως αναπαριστούν τον Λάζαρο στις εκκλησιαστικές εικόνες.

Βήμα βήμα πλάσαμε την αφράτη ζύμη, δώσαμε σχήμα στο σώμα, στα σταυρωμένα χέρια και το κεφάλι, που το διακοσμήσαμε με γαρίφαλα για μάτια και μπαχάρια για στόμα. Έπειτα τα «Λαζαράκια» μεταφέρθηκαν στον φούρνο μέσα σε λαμαρίνες, όπου ψήθηκαν. Έφτασαν στο σχολείο μοσχομυριστά, πασπαλισμένα με ζάχαρη, σκορπώντας ενθουσιασμό και χαρά στους μικρούς πασχαλινούς «αρτοπαρασκευαστές».

Ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά του τον κ. Κρομμύδα, που κάθε χρόνο βοηθά με τον τρόπο του στη διατήρηση αυτού του εθίμου και ευχόμαστε σε όλους Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 05/04/2018   Εμφανίσεις: 190

Δωρεά χρηματικού ποσού από τους/τις μαθητές/τριες του σχολείου

Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων του σχολείου μας αποφάσισαν να δείξουν το ανθρώπινό τους πρόσωπο ενόψει της εορτής του Πάσχα. Λίγο πριν τη λήξη των μαθημάτων για τις διακοπές, συγκέντρωσαν ένα συμβολικό χρηματικό ποσό, με σκοπό να πραγματοποιήσουν δωρεά προς την Ιερά Μητρόπολη Μονεμβασίας & Σπάρτης για τις ανάγκες των ιδρυμάτων και την ενίσχυση του φιλανθρωπικού της έργου, καθώς και προς το "Χαμόγελο του Παιδιού" για τη συνέχιση της σπουδαίας αποστολής που επιτελεί.

Την Παρασκευή 30 Μαρτίου 2018 οι μαθητές/τριες του πρώτου τμήματος της Στ' τάξης επισκέφθηκαν το Επισκοπείο της Μητρόπολής μας, για να επιδώσουν ιδιοχείρως το ποσό της δωρεάς. Η υποδοχή από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Μονεμβασίας & Σπάρτης κ.κ. Ευστάθιο υπήρξε εγκάρδια. Αφού ευχαρίστησε τους/τις εκπροσώπους των μαθητών/τριών του σχολείου, μίλησε με λόγια αγάπης για την αξία της φιλανθρωπίας και χάρισε σε όλα τα παιδιά ένα μικρό βιβλίο με δώδεκα προσωπικές του επιστολές για τη σωστή διαπαιδαγώγηση των παιδιών.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 01/04/2018   Εμφανίσεις: 191

Το 1ο Δ.Σ. Σπάρτης στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Την Κυριακή 25 Μαρτίου 2018 πραγματοποιήθηκαν στη Σπάρτη εκδηλώσεις για την εθνική επέτειο της ελληνικής επανάστασης του 1821. Οι μαθητές/τριες του δεύτερου τμήματος της ΣΤ' τάξης, μαζί με τους/τις συνοδούς εκπαιδευτικούς, παρευρέθηκαν στη Δοξολογία που τελέστηκε στον πανηγυρίζοντα Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελιστρίας. Στη συνέχεια μετέβησαν στο Κενοτάφιο του Λεωνίδα, όπου τελέστηκε επιμνημόσυνη δέηση και ακολούθησε απόδοση τιμών από τους επισήμους.

Στις 12:00 ξεκίνησε η μαθητική και στρατιωτική παρέλαση στην οδό Λυκούργου. Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας παρέλασαν με υπερηφάνεια φορώντας ελληνικές παραδοσιακές στολές, προκειμένου να αποδώσουν τον ελάχιστο φόρο τιμής στους ήρωες και στις ηρωίδες που με αυταπάρνηση συνέβαλαν στην απελευθέρωση του Γένους.

Οι εκδηλώσεις έκλεισαν με τους παραδοσιακούς χορούς στην Κεντρική πλατεία της πόλης μας, όπου οι μαθητές/τριές μας παρουσίασαν με άριστο τρόπο τέσσερις χορούς από την ελληνική παράδοση. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας, καθώς και στους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής που τα προετοίμασαν, τον κ. Βασιλάκο Νικόλαο και τον κ. Καψάλη Θεόδωρο.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 25/03/2018   Εμφανίσεις: 201

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ...Mετάβαση στην
                                        επόμενη σελίδα

ΚΟΡΥΦΗ ΣΕΛΙΔΑΣ