parelasi 25

Την Πέμπτη, 24 Μαρτίου 2022, πραγματοποιήθηκαν εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο της εθνικής μας παλιγγενεσίας σε κάθε τμήμα της σχολικής μας μονάδας. Ακολούθως, ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες του σχολείου, μαζί με τους/τις συνοδούς εκπαιδευτικούς, παραβρέθηκαν στο Κενοτάφιο του Λεωνίδα, όπου κατέθεσαν στεφάνι, για να τιμήσουν τους ήρωες του 21.

Την Παρασκευή, 25 Μαρτίου 2022, αντιπροσωπεία μαθητών/τριών παρακολούθησε τη Δοξολογία που τελέστηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελιστρίας. Στη συνέχεια μετέβησαν στο Κενοτάφιο του Λεωνίδα, όπου παραβρέθηκαν στην επιμνημόσυνη δέηση και στην απόδοση τιμών από τους επισήμους. Στις 12:00 ξεκίνησε η μαθητική και στρατιωτική παρέλαση στην οδό Λυκούργου. Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας παρέλασαν με υπερηφάνεια, προκειμένου να τιμήσουν τους Έλληνες που έδωσαν τη ζωή τους στον αγώνα για την ανεξαρτησία. Οι εκδηλώσεις έκλεισαν με τους παραδοσιακούς χορούς στην Κεντρική πλατεία της πόλης μας, όπου οι μαθητές/τριες μας παρουσίασαν χορούς από την ελληνική παράδοση. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που εκπροσώπησαν το σχολείο μας, καθώς και σε όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικούς, που συμμετείχαν στην προετοιμασία τους.