Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Σύνδεση
linelineline
Αξιολόγηση μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου [14-12-2017]    |    Επίδοση Ελέγχων Προόδου και ενημέρωση για το Α' Τρίμηνο [14-12-2017]    |    Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών [13-12-2017]    |    Ενημέρωση για τη διδασκαλία του μαθήματος των Θρησκευτικών [13-12-2017]    |    Εκκλησιασμός ενόψει της γιορτής των Χριστουγέννων [13-12-2017]    |    Ενημέρωση για τη γιορτή της επετείου του Πολυτεχνείου [14-11-2017]    |    Διευκρινίσεις λειτουργίας σχολικών μονάδων (σε σχέση με το Π.Δ. 79/2017) [03-11-2017]    |    Επιδημική έξαρση ιλαράς - Εμβολιασμός [09-10-2017]    |    4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού [28-09-2017]    |    Λειτουργία Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2017-18 [26-09-2017]    |    Οργάνωση και λειτουργία Δημοτικών Σχολείων - Π.Δ. 79/2017 [26-09-2017]    |    Έναρξη μαθημάτων για το σχολικό έτος 2017-18 [08-09-2017]    |    Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Σχολείου σε επιμορφωτική ημερίδα [02-06-2017]    |    Εκλογική γενική συνέλευση του Σ.E.Π.Ε. Λακεδαίμονος «Ο ΠΛΗΘΩΝ» [29-05-2017]    |    Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018. [28-05-2017]    |

Φιλαναγνωσία

Υποδοχή των πενήντα βιβλίων που μας προσέφερε η Ελληνική Λέσχη του Βιβλίου

Την Πέμπτη 13 Νοεμβρίου στον χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας, στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Σπάρτης, πραγματοποιήθηκαν δράσεις για την υποδοχή πενήντα (50) βιβλίων που μας προσέφερε η Ελληνική Λέσχη του Βιβλίου.
Ο Διευθυντής του Σχολείου κ. Αντώνιος Κοκκονός και οι εκπαιδευτικοί Μαστρογιάννη Αργυρούλα και Χριστάκη Αγγελική μίλησαν για την αξία του βιβλίου και τη σπουδαιότητα της πολιτιστικής προσφοράς της Ελληνικής Λέσχης του Βιβλίου που το σχολείο μας με χαρά αποδέχθηκε.
Αναγνώστηκε στους/στις μαθητές/τριες και αναλύθηκε η επιστολή της Ελληνικής Λέσχης του Βιβλίου.
Παρουσιάστηκε όλο το υλικό της προσφοράς στους/στις μαθητές/τριες οι οποίοι/ες είδαν από κοντά τα βιβλία, τα πήραν στα χέρια τους, τα ξεφύλλισαν και ενθουσιάστηκαν από την ιδιαίτερη φροντίδα και την αγάπη που τους έδειξε η Ελληνική Λέσχη του Βιβλίου. Έγινε έκθεση εικαστικών έργων των μαθητών/τριών, με θέμα: «Το βιβλίο, ο καλός μας φίλος».
Δημιουργήθηκαν κολάζ με λέξεις κλειδιά για το βιβλίο.
Σχεδιάστηκαν και ζωγραφίστηκαν φράσεις σπουδαίων ανθρώπων σχετικές με τη σπουδαιότητα του βιβλίου και της ανάγνωσης.
Τα παραπάνω έργα των μαθητών αναρτήθηκαν στον ειδικά διαμορφωμένο για το σκοπό αυτό χώρο του ισογείου.
Στη συνέχεια, οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων επισκέφθηκαν τον χώρο και είδαν το υλικό που μας προσέφερε η Ελληνική Λέσχη του Βιβλίου, τα βιβλία και την έκθεση.
Ευχαριστούμε θερμά την Ελληνική Λέσχη του Βιβλίου για την τόσο σημαντική προσφορά της!

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 18/11/2014   Εμφανίσεις: 1459

Πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας: Επίσκεψη της κ. Αγγελικής Βαρελλά στο σχολείο μας

Τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2011 πραγματοποιήθηκε στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας εκδήλωση στα πλαίσια του Προγράμματος Φιλαναγνωσίας με προσκεκλημένη τη συγγραφέα Αγγελική Βαρελλά. Την εκδήλωση οργάνωσαν οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί της Στ΄ τάξης. Η κ. Αγγελική Βαρελλά, έτυχε αποθεωτικής υποδοχής από τους μαθητές/τριες της ΣΤ΄ και της Ε΄ τάξης που συμμετείχαν στην εκδήλωση.
Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ζήσουν για τρεις ώρες μια εξαιρετικής ποιότητας μαθησιακή εμπειρία. Άκουσαν την καταξιωμένη συγγραφέα να τους μιλά για την τέχνη του λόγου, τη δική της διαδρομή στο χώρο της παιδικής λογοτεχνίας, τα βιώματά της που γίνονται εμπνεύσεις και αφορμές για τα βιβλία που γράφει και τέλος να αποκαλύπτει πολλά από τα "μυστικά της" σχετικά με το πώς γράφουμε όμορφα κείμενα, μικρά ή μεγάλα.
Αξίζει να τονισθεί πως ο τρόπος προσέγγισης των παιδιών από τη συγγραφέα ήταν μοναδικός. Ακολούθησε τη μαιευτική μέθοδο για να φτάσει στον επιδιωκόμενο σκοπό και στόχο, καθώς και να κινητοποιήσει τους/τις μαθητές/τριες. Θέτοντας ερωτήσεις σε πολλά διαφορετικά παιδιά και λαμβάνοντας τις απαντήσεις τους, έφτανε στο επιδιωκόμενο στόχο. Ακόμα και ο χαμηλός τόνος της φωνής της -αλλά ιδιαίτερα εκφραστικός- δημιούργησε μια "κατανυκτική" ατμόσφαιρα που μάγεψε τους μικρούς ακροατές/τριες. Στο τέλος υπέγραψε με ιδιαίτερη χαρά, αφιερώσεις σε δικά της βιβλία που είχαν διαβάσει οι μαθητές/τριες.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 05/12/2011   Εμφανίσεις: 2363

ΚΟΡΥΦΗ ΣΕΛΙΔΑΣ