Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Σύνδεση
linelineline

Δράσεις, εκδηλώσεις Συλλόγου Γονέων

Μονοήμερη εκδρομή στην Αθήνα

Την Κυριακή 17 Μαρτίου η χαρούμενη παρέα του 1ου δημοτικού σχολείου Σπάρτης ξεκίνησε για την μονοήμερη εκδρομή που διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων στην Αθήνα με σκοπό την παρακολούθηση της παιδικής παράστασης «Ο μικρός Αμαντέους» στο θέατρο Μαρία Κάλλας, πρώην Λυρική Σκηνή και την επίσκεψη στο Μουσείο Μετεωριτών.

Ωστόσο η ημέρα μας επιφύλαξε και κάποιες εκπλήξεις. Λόγω του ημι-μαραθωνίου στο κέντρο της πρωτεύουσας επιλέξαμε την πρόσβασή μας στο θέατρο μέσω Μετρό, αφού δεν θα μπορούσαμε να φτάσουμε με το λεωφορείο μας και έτσι οι μικροί μας φίλοι είχαν την ευκαιρία να μετακινηθούν καθώς και να ενημερωθούν από τον σταθμάρχη για την λειτουργία του.

Ακολούθησε η άφιξη μας στο θέατρο και η παρακολούθηση του έργου από τα θεωρεία του. Πραγματικά μαγευτήκαμε μικροί και μεγάλοι, τόσο από τις μελωδίες του μικρού Αμαντέους και από τα κουστούμια και τα σκηνικά της παράστασης όσο και από το ίδιο το θέατρο που πραγματικά είναι ένα στολίδι της Αθήνας.

Στην συνέχεια υπήρξε ελεύθερος χρόνος στο Σύνταγμα και η δεύτερη έκπληξη για εμάς καθώς μπορέσαμε να απολαύσουμε τους αθλητές του αγώνα.

Νωρίς το απόγευμα κατευθυνθήκαμε στο Μουσείο Μετεωριτών όπου αρχικά ενημερωθήκαμε από τον υπεύθυνο του μουσείου μέσω βίντεο προβολής για την δημιουργία των μετεωριτών και κατόπιν είδαμε στις προθήκες του μουσείου πολλούς και διαφορετικούς μετεωρίτες, κάποιους από τους οποίους είχαν ανακαλύψει οι ίδιοι. Έπειτα μικρές ομάδες μαθητών και γονιών επισκεφτήκαμε με την συνοδεία ανθρώπων του μουσείου κοντινό πάρκο και τα παιδιά εκεί με ειδικό εξοπλισμό που τους δόθηκε και πάντα υπό τις οδηγίες που είχαν πάρει, έψαξαν και ανακάλυψαν μικρούς μετεωρίτες που είχαν «πέσει» στο πάρκο. Το εκπαιδευτικό μας ταξίδι συνεχίστηκε σε άλλη αίθουσα του μουσείου συμμετέχοντας σε διαδραστικό κουίζ και κερδίζοντας μετεωρίτες για το σχολείο μας. Στο χώρο του μουσείου λειτουργεί και πωλητήριο. Είχαμε έτσι την δυνατότητα να αγοράσουμε αναμνηστικά από την άκρως ενδιαφέρουσα επίσκεψή μας.

Μετά το τέλος της επίσκεψης ξεκινήσαμε το ταξίδι της επιστροφής ελαφρώς κουρασμένοι αλλά φανερά ενθουσιασμένοι από όσα είχαμε δει στην ηλιόλουστη Αθήνα.

Ο σύλλογος ευχαριστεί πολύ όλους όσους παραβρέθηκαν στην εκδρομή και θα χαρεί πολύ να σας ξαναδεί στις επόμενες δυο εκδρομές που ακολουθούν, η πρώτη στο Αττικό Πάρκο και η δεύτερη (διήμερη) στην Ολυμπία.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 17/03/2019   Εμφανίσεις: 217

Αποκριάτικος χορός

Ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων, θα ήθελε να εκφράσει τις ευχαριστίες του σε όσους τίμησαν με την παρουσία τους, τον ετήσιο χορό που διοργάνωσε, την Κυριακή 03 Φεβρουαρίου 2019 στο εστιατόριο «ΑΜΙ» στην Μαγούλα.

Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς μας, την κα. Πλειώτα η οποία επιμελήθηκε την παρουσίαση μικρών θεατρικών με τους μαθητές της Γ τάξης , καθώς και τους γυμναστές μας κ. Βασιλάκο και κ. Καψάλη, για την ευχάριστη παραδοσιακή νότα που απολαύσαμε από τους μαθητές όλων των τάξεων. Η Στ τάξη έπλεξε δυο γαϊτανάκια και όπως κάθε χρόνο έκανε τον διαγωνισμό χορού και τραγουδιού και συμπλήρωσε έτσι την χαρούμενη ατμόσφαιρα της γιορτής μας. Ο χορός μας έκλεισε με τον πέταγμα πολύχρωμων αερόστατων!

Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα όλους τους επιχειρηματίες που στάθηκαν δίπλα μας και πρόσφεραν πλούσια δώρα για την λαχειοφόρο αγορά μας, τα έσοδα της οποίας καλύπτουν τις διαρκείς ανάγκες της σχολικής κοινότητας, καθώς και τους γονείς που μας στήριξαν με την βοήθεια τους.

Καλή σαρακοστή σε όλους!

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 06/03/2019   Εμφανίσεις: 251

Αποκριάτικος χορός

Καλή σαρακοστή σε όλους!

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 06/03/2019   Εμφανίσεις: 242

Αγορά και τοποθέτηση ειδικών προστατευτικών

Με μεγάλη μας χαρά σας ανακοινώνουμε ότι τα ειδικά προστατευτικά για τον προαύλιο χώρο του σχολείου και συγκεκριμένα για την κάλυψη των ορθοστατών του βόλεϊ και των βάσεων του μπάσκετ που είχε παραγγείλει ο σύλλογος μας είναι ήδη στην θέση τους. Σκοπός αυτής της προσφοράς του συλλόγου είναι η προστασία και η ασφάλεια των μαθητών και μαθητριών.

Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τους γυμναστές του σχολείου μας κ. Βασιλάκο και κ. Καψάλη για την πολύτιμη βοήθειά τους στην τοποθέτηση τους.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 20/02/2019   Εμφανίσεις: 261

[1] 2 3 4 5 ...Mετάβαση στην