Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Διαχείρ. διαδικτυακού τόπου
linelineline
Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Σχολείου σε επιμορφωτική ημερίδα [02-06-2017]    |    Εκλογική γενική συνέλευση του Σ.E.Π.Ε. Λακεδαίμονος «Ο ΠΛΗΘΩΝ» [29-05-2017]    |    Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018. [28-05-2017]    |    Εγκύκλιος Αποσπάσεων σε υπηρεσίες του ΥΠ.Π.Ε.Θ. [21-05-2017]    |    Εγκύκλιος Αποσπάσεων σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, ΣΜΕΑΕ και ΕΕΕΕΚ, ΚΕΔΔΥ, Μουσικά, Καλλιτεχνικά και Εκκλησιαστικ [21-05-2017]    |    «Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία 2017-2018 [21-05-2017]    |    Επαναπροσδιορισμός ορίων σχολικών περιφερειών [21-05-2017]    |    Απόφαση Χωροταξικής Κατανομής [21-05-2017]    |    Ενέργειες προγραμματισμού εκπαιδευτικού έργου [21-05-2017]    |    Εγγραφές στην πρώτη τάξη για το σχολικό έτος 2017-18: δικαιολογητικά - προθεσμία [28-04-2017]    |    Σχολική εκδρομή στην Αθήνα 30/04/2017 [26-04-2017]    |    Διακοπές Πάσχα [07-04-2017]    |    Πασχαλινό BAZAAR [23-03-2017]    |    Τριήμερη εκδρομή του Συλλόγου στα Τρίκαλα - Λίμνη Πλαστήρα - Μετέωρα [22-03-2017]    |    Μονοήμερη εκδρομή Συλλόγου στην Αθήνα [22-03-2017]    |

Δράσεις, εκδηλώσεις

Δραστηριότητες για την Ημέρα των Ευχαριστιών από τις τάξεις των Αγγλικών

Την Πέμπτη 27 Νοεμβρίου 2014, στα πλαίσια των δραστηριοτήτων της Αγγλικής Γλώσσας, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας δραστηριότητες για την Ημέρα των Ευχαριστιών (“Thanksgiving”). Στις δραστηριότητες αυτές συμμετείχαν οι μαθητές/τριες των τάξεων ΒΆ, ΓΆ, ΣΤΆ καθώς και του Ολοήμερου τμήματος με εικαστικό εργαστήρι ζωγραφικής, χειροτεχνίας και επίλυση κρυπτόλεξων σχετικών με την ιδιαίτερη αυτή ημέρα. Υπεύθυνοι/ες εκπαιδευτικοί για την προετοιμασία και την υλοποίηση των συγκεκριμένων δραστηριοτήτων ήταν οι κ.κ. Πασταρματζής Γεώργιος και Ορφανού Αθανασία.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 27/11/2014   Εμφανίσεις: 875

Εορτασμός επετείου του Πολυτεχνείου, του αντιδικτατορικού αγώνα και της εθνικής ...

Τη Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2014, πραγματοποιήθηκε, στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας, εορταστική εκδήλωση για την επέτειο του Πολυτεχνείου, του αντιδικτατορικού αγώνα και της εθνικής αντίστασης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης, με μεγάλο ενθουσιασμό και υποκριτικό ταλέντο, παρουσίασαν μέσα από θεατρικά μονόπρακτα και αφηγήσεις τα κύρια χαρακτηριστικά εκείνης της περιόδου στέλνοντας παράλληλα, μηνύματα ευαισθητοποίησης και ευθύνης για τη δημοκρατία της Ελλάδας του σήμερα, αποσπώντας τα θερμά χειροκροτήματα τόσο των μαθητών/τριών του σχολείου όσο των εκπαιδευτικών και των γονέων που παρακολούθησαν την εκδήλωση.

Την ευθύνη για τη διδασκαλία των ρόλων, τη σκηνοθεσία και τα κουστούμια είχαν οι: κ.κ Τραγά Παναγιώτα και Χριστάκη Αγγελική.
Ομιλήτρια της εκδήλωσης ήταν η εκπαιδευτικός του Σχολείου κ. Τραγά Παναγιώτα.
Οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης, που συμμετείχαν στη χορωδία του σχολείου μας,πλαισίωσαν την εκδήλωση με τραγούδια της εποχής εκείνης, σε άψογη εκτέλεση υπό την καθοδήγηση της μουσικού του σχολείου μας, κ. Γκιοτσαλίτου Μαρίας.
Τόσο στους/στις μαθητές/τριες, όσο και στους/στις εκπαιδευτικούς που εργάστηκαν για την πραγματοποίηση της εν λόγω εκδήλωσης, αξίζουν θερμά συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά και την άψογη συνεργασία τους.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 17/11/2014   Εμφανίσεις: 822

Εορταστικές Εκδηλώσεις 28ης Οκτωβρίου

Τη Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2014, στο χώρο εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σπάρτης πραγματοποιήθηκε η εορταστική εκδήλωση του Σχολείου για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 και την ελληνική σημαία.
Στα πλαίσια της εκδήλωσης οι μαθητές/τριες της πέμπτης τάξης παρουσίασαν με εξαιρετικό ρεαλισμό μέσα από αφηγηματικό λόγο, ποιήματα και θεατρικά δρώμενα τον αγώνα των Ελλήνων εναντίον των δυνάμεων του άξονα και παράλληλα έστειλαν μήνυμα ευαισθητοποίησης, ανησυχίας και ευθύνης για την Ελλάδα του σήμερα αποσπώντας τα θερμά χειροκροτήματα των μαθητών/τριών του σχολείου, των εκπαιδευτικών αλλά και των γονέων που παρευρέθησαν στην εκδήλωση.
Οι μαθητές/τριες της έκτης τάξης, που συμμετείχαν στη χορωδία του σχολείου μας, πλαισίωσαν την εκδήλωση με τραγούδια της εποχής.
Τη διδασκαλία των ρόλων, τη σκηνοθεσία, τα κουστούμια είχαν οι:κ.κ Αθανασάκη Αικατερίνη, Αλιμήση Μαρία, Σερεμετάκης Θεόδωρος και Παππάς Δημήτριος.
Ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο Υποδιευθυντής του Σχολείου, κ. Γεώργιος Μανωλόπουλος.

Μετά το πέρας της εορταστικής εκδήλωσης, o σημαιοφόρος, οι παραστάτες, οι μαθητές/τριες του τμήματος ΣΤ1 και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί, συμμετείχαν στην κατάθεση στεφάνων από μαθητές/τριες των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Τ.Ε.Ι. Σπάρτης, Πανεπιστημίου Πελοποννήσου που πραγματοποιήθηκε στο Κενοτάφιο του Λεωνίδα.

Την Τρίτη 28 Οκτωβρίου 2014, ο σημαιοφόρος, οι παραστάτες, οι μαθητές/τριες του τμήματος ΣΤ1, οι συνοδοί εκπαιδευτικοί και ο Διευθυντής του Σχολείου, συμμετείχαν στη δοξολογία στον Ιερό Ναό της Ευαγγελίστριας και στην κατάθεση στεφάνων στο Κενοτάφιο του Λεωνίδα.
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η μαθητική παρέλαση στην οποία έλαβαν μέρος οι μαθητές/τριες των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 28/10/2014   Εμφανίσεις: 796

¶σκηση ετοιμότητας για την αντιμετώπιση έκτακτης ανάγκης λόγω σεισμού

Την Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2014 στις 11:20, πραγματοποιήθηκε άσκηση ετοιμότητας του σχολείου μας για την αντιμετώπιση έκτακτης ανάγκης λόγω σεισμού. Στην άσκηση έλαβαν μέρος όλοι/ες οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου. Το διδακτήριο εκκενώθηκε σε ικανοποιητικό χρόνο και σύμφωνα με τη σχετική διαδικασία, όπως αυτή περιγράφεται στο μνημόνιο ενεργειών της σχολικής μας μονάδας για τη διαχείριση του σεισμικού κινδύνου.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 29/09/2014   Εμφανίσεις: 920

Mετάβαση στην προηγούμενη σελίδα... 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ...Mετάβαση στην
                                        επόμενη σελίδα

ΚΟΡΥΦΗ ΣΕΛΙΔΑΣ