Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Διαχείρ. διαδικτυακού τόπου
linelineline
Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Σχολείου σε επιμορφωτική ημερίδα [02-06-2017]    |    Εκλογική γενική συνέλευση του Σ.E.Π.Ε. Λακεδαίμονος «Ο ΠΛΗΘΩΝ» [29-05-2017]    |    Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018. [28-05-2017]    |    Εγκύκλιος Αποσπάσεων σε υπηρεσίες του ΥΠ.Π.Ε.Θ. [21-05-2017]    |    Εγκύκλιος Αποσπάσεων σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, ΣΜΕΑΕ και ΕΕΕΕΚ, ΚΕΔΔΥ, Μουσικά, Καλλιτεχνικά και Εκκλησιαστικ [21-05-2017]    |    «Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία 2017-2018 [21-05-2017]    |    Επαναπροσδιορισμός ορίων σχολικών περιφερειών [21-05-2017]    |    Απόφαση Χωροταξικής Κατανομής [21-05-2017]    |    Ενέργειες προγραμματισμού εκπαιδευτικού έργου [21-05-2017]    |    Εγγραφές στην πρώτη τάξη για το σχολικό έτος 2017-18: δικαιολογητικά - προθεσμία [28-04-2017]    |    Σχολική εκδρομή στην Αθήνα 30/04/2017 [26-04-2017]    |    Διακοπές Πάσχα [07-04-2017]    |    Πασχαλινό BAZAAR [23-03-2017]    |    Τριήμερη εκδρομή του Συλλόγου στα Τρίκαλα - Λίμνη Πλαστήρα - Μετέωρα [22-03-2017]    |    Μονοήμερη εκδρομή Συλλόγου στην Αθήνα [22-03-2017]    |

Διακρίσεις, έπαινοι

Βράβευση εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών με την Ετικέτα Ποιότητας για το ευρωπαϊ...

Η εκπαιδευτικός του σχολείου μας, κ. Τασία Γιαννακού και οι μαθητές/τριες του τμήματος Β1, που συμμετείχαν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Αγωγής Υγείας - eTwinning 2014 “GREEK FOOD: our European “passport” to a healthy life” («ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ: το Ευρωπαϊκό μας “διαβατήριο” για μία υγιεινή ζωή») κατά το σχολικό έτος 2013-2014, ως μέλη διασχολικής ομάδας εργασίας, η οποία αποτελούνταν από τρεις σχολικές τάξεις του νομού Λακωνίας (1ο Δημοτικό Σχολείο Σπάρτης, 7ο Δημοτικό Σχολείο Σπάρτης και Δημοτικό Σχολείο Μονεμβασιάς) και μία σχολική τάξη της Πολωνίας (Δημοτικό Σχολείο Checiny), βραβεύτηκαν από την Εθνική Υπηρεσία Στήριξης προγραμμάτων eΤwinning με την «Ετικέτα Ποιότητας έργου eTwinning».

Οι Ετικέτες Ποιότητας του eTwinning χορηγούνται στους/στις εκπαιδευτικούς που έχουν διεξάγει άριστα eTwinning έργα και υποδηλώνουν ότι το έργο έχει αγγίξει κάποια εθνικά και Ευρωπαϊκά πρότυπα.
Η Ετικέτα Ποιότητας είναι η απτή αναγνώριση στους εκπαιδευτικούς και τα σχολεία για το υψηλό επίπεδο των eTwinning δραστηριοτήτων τους. Στους/στις μαθητές/τριες, προσφέρει μία ενίσχυση στην προσπάθειά τους, και στο σχολείο γενικότερα, μία δημόσια επιβεβαίωση της δέσμευσής του για την ποιότητα και την ειλικρίνεια σε μία Ευρωπαϊκή συνεργασία.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 11/09/2014   Εμφανίσεις: 952

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, κ.κ. Δημήτριος Παππάς, Ελένη Παπαδογιάννη και Νικόλαος Βασιλάκος, και οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α2 και Ε1, που συμμετείχαν στο διακρατικό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο: "Children’s feelings" το οποίο υλοποιήθηκε σε συνεργασία με το σχολείο Publiczne Przedszkole "Stokrotka", Wałcz της Πολωνίας και με το Δημοτικό Σχολείο Μαγούλας Λακωνίας, βραβεύτηκαν από την Εθνική Υπηρεσία Στήριξης προγραμμάτων eΤwinning με την «Ετικέτα Ποιότητας έργου eTwinning».

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 08/09/2014   Εμφανίσεις: 696

Διακριθέντες/εισες μαθητές/τριες στον 8ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδ...

Στον 8ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ. την Παρασκευή 7 Μαρτίου 2014, συμμετείχαν πενήντα έξι (56) μαθητές/τριες των τάξεων Ε' και ΣΤ' της σχολικής μας μονάδας, εκ των οποίων, διακρίθηκαν δεκαοκτώ (18) μαθητές/τριες της Ε΄τάξης και δεκατρείς (13) μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης.

Ο Διευθυντής του Σχολείου, κ. Αντώνιος Δ. Κοκκονός, εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια στους/στις διακριθέντες/εισες μαθητές/τριες και στους/στις μαθητές/τριες που συμμετείχαν στον μαθηματικό διαγωνισμό, καθώς και στους/στις εκπαιδευτικούς των τάξεων Ε΄ και ΣΤ΄ που υποστήριξαν τους/τις μαθητές/τριες που επιθυμούσαν να συμμετάσχουν στον εν λόγω μαθηματικό διαγωνισμό.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 11/06/2014   Εμφανίσεις: 1030

Διάκριση μαθήτριάς μας στον Πανελλήνιο Μαθητικό Ποιητικό Διαγωνισμό «Άθλον Ποιή...

Νέα διάκριση του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σπάρτης σε Πανελλήνιο Μαθητικό Ποιητικό Διαγωνισμό, καθώς η μαθήτρια του σχολείου μας Ελένη Τσιμπίδη διακρίθηκε – έλαβε Έπαινο στον Πανελλήνιο Μαθητικό Ποιητικό Διαγωνισμό «Άθλον Ποιήσεως-Γιάννης και Λένα Στρέφη-Κουτσοχέρα» που διοργανώνει για δέκατη ένατη συνεχή χρονιά ο Δήμος της Μαρτυρικής Πόλης των Καλαβρύτων και το Διεθνές Ίδρυμα Γιάννης και Λένα Στρέφη Κουτσοχέρα, με το ποίημά της «Ύμνος στον δεκατετράχρονο Δημητρό». Στους/στις μαθητές/τριες των Δημοτικών Σχολείων απονεμήθηκαν ένα (1) βραβείο και δύο (2) έπαινοι.
Η τελετή απονομής θα γίνει την Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2013 στα Καλάβρυτα.
Ο Διευθυντής του σχολείου εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια προς τη διακριθείσα μαθήτρια και προς τον κ. Δημήτριο Παππά, που συντόνισε το έργο των μαθητών/τριών που συμμετείχαν στον διαγωνισμό.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 23/11/2013   Εμφανίσεις: 3849

Mετάβαση στην προηγούμενη σελίδα... 1 2 3 4 [5] 6 7 8 ...Mετάβαση στην