Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Διαχείρ. διαδικτυακού τόπου
linelineline
Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Σχολείου σε επιμορφωτική ημερίδα [02-06-2017]    |    Εκλογική γενική συνέλευση του Σ.E.Π.Ε. Λακεδαίμονος «Ο ΠΛΗΘΩΝ» [29-05-2017]    |    Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018. [28-05-2017]    |    Εγκύκλιος Αποσπάσεων σε υπηρεσίες του ΥΠ.Π.Ε.Θ. [21-05-2017]    |    Εγκύκλιος Αποσπάσεων σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, ΣΜΕΑΕ και ΕΕΕΕΚ, ΚΕΔΔΥ, Μουσικά, Καλλιτεχνικά και Εκκλησιαστικ [21-05-2017]    |    «Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία 2017-2018 [21-05-2017]    |    Επαναπροσδιορισμός ορίων σχολικών περιφερειών [21-05-2017]    |    Απόφαση Χωροταξικής Κατανομής [21-05-2017]    |    Ενέργειες προγραμματισμού εκπαιδευτικού έργου [21-05-2017]    |    Εγγραφές στην πρώτη τάξη για το σχολικό έτος 2017-18: δικαιολογητικά - προθεσμία [28-04-2017]    |    Σχολική εκδρομή στην Αθήνα 30/04/2017 [26-04-2017]    |    Διακοπές Πάσχα [07-04-2017]    |    Πασχαλινό BAZAAR [23-03-2017]    |    Τριήμερη εκδρομή του Συλλόγου στα Τρίκαλα - Λίμνη Πλαστήρα - Μετέωρα [22-03-2017]    |    Μονοήμερη εκδρομή Συλλόγου στην Αθήνα [22-03-2017]    |

Διδακτικές επισκέψεις

Διδακτική επίσκεψη της Β΄ τάξης στο Άσυλο Ανιάτων

Την Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2010 οι δασκάλες και οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Άσυλο Ανιάτων Σπάρτης δείχνοντας έτσι έμπρακτα το σεβασμό, την αγάπη και το ενδιαφέρον τους για τα άτομα με αναπηρία και αναγνωρίζοντας, παράλληλα, την αναπηρία ως φυσικό μέρος της ανθρώπινης ύπαρξης, που όμως δεν στερεί από το άτομο κανένα δικαίωμα συμμετοχής στη ζωή και στη δημιουργική έκφραση.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 21/12/2010   Εμφανίσεις: 521

Διδακτική επίσκεψη του σχολείου στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης

Την Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2010, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη του σχολείου μας στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης με σκοπό να γνωρίσουν οι μαθητές/τριες τις αθλητικές εγκαταστάσεις, να ενημερωθούν από τους εκπαιδευτικούς για τις αθλητικές δραστηριότητες που επιτελούνται στο στάδιο και παράλληλα να ψυχαγωγηθούν με παιχνίδια - δραστηριότητες.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 09/12/2010   Εμφανίσεις: 441

Διδακτική επίσκεψη της Δ΄ τάξης στις πηγές ύδρευσης της πόλης...

Την Τετάρτη 24 Νοεμβρίου 2010 οι μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψή στις πηγές ύδρευσης της Σπάρτης, στη δεξαμενή ύδρευσης και στο βιολογικό καθαρισμό, καθώς αυτή την χρονική περίοδο στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος μελετούν ζητήματα που συνδέονται με τη διαχείριση του νερού, την ύδρευση και το βιολογικό καθαρισμό.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 24/11/2010   Εμφανίσεις: 473

Διδακτική επίσκεψη της ΣΤ΄ τάξης στη Λαογραφική Συλλογή Παπαδόγιαννη

Την Πέμπτη 4 Νοεμβρίου 2010 εμείς οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης πραγματοποιήσαμε διδακτική επίσκεψη στη Λαογραφική Συλλογή Σπύρου και Τασίας Παπαδόγιαννη στη Μαγούλα.
Πιο συγκεκριμένα, στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας, ο δάσκαλος μας πρότεινε να πραγματοποιήσουμε μια εκπαιδευτική εκδρομή στο Λαογραφικό Μουσείο που βρίσκεται στη Μαγούλα.
Έφτασε επιτέλους η προκαθορισμένη μέρα και μετά από μια άρτια οργανωμένη διαδικασία επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο με προσοχή και τάξη. Το ταξίδι δεν ήταν πάνω από ένα τέταρτο με μια υπέροχη και απολαυστική εκδρομή μέσα από πανέμορφα σπίτια και καταπράσινους μπαξέδες από πορτοκαλιές.
Το λεωφορείο μας αποβίβασε στην είσοδο του μουσείου, που εξωτερικά ήταν ένα διώροφο επιβλητικό σπίτι με μια μαρμάρινη σκάλα στο πλάι που οδηγούσε στον πάνω όροφο.
Ο χώρος του Μουσείου εκτεινόταν στο ισόγειο. Μέσα από μια μικρή εξώπορτα οδηγηθήκαμε στην αυλή του Μουσείου που ήταν πολύ περιποιημένη με λίγα παγκάκια και όμορφα παρτέρια με λουλούδια.
Μπαίνοντας στη σιδερένια πόρτα του Μουσείου βρεθήκαμε στον πρώτο χώρο σε μια μεγάλη αίθουσα. Στον τοίχο δεξιά υπήρχαν φωτογραφίες με στιγμιότυπα της ζωής μιας παλαιότερης εποχής. Στους υπόλοιπους τοίχους υπήρχαν τοποθετημένα πάνω σε ξύλινα ράφια εργαλεία, χρηστικά αντικείμενα και οικοσκευή ενός παλαιού σπιτιού. Στη μέση του χώρου δέσποζε ένα στρογγυλό καλοδουλεμένο τραπεζάκι με δύο ξύλινες σκαλιστές καρέκλες. Ο κύριος μας έδωσε σημαντικές πληροφορίες για τη χρήση πολλών αντικειμένων.
Περνώντας στο δεύτερο χώρο βρεθήκαμε μπροστά σε εξοπλισμό στρατού με πολλούς τύπους όπλων, σφαιρών ακόμα και ξιφολόγχες. Η συλλογή συμπληρωνόταν από ραπτομηχανές, φιγούρες Καραγκιόζη, αγγεία και κουδούνια.
Μετά από ολιγόλεπτο διάλειμμα μπήκαμε στον τρίτο χώρο που ήταν το φωτογραφείο με φωτογραφικές μηχανές διαφόρων τύπων. Στον τοίχο κρέμονταν φωτογραφίες οικογενειακές, σχολικές και νυφικές. Στην τελευταία αίθουσα με εντυπωσίασε περισσότερο ο αργαλειός που δέσποζε στο κέντρο και άλλα εξαρτήματα υφαντικής τέχνης όπως η ρόκα. Για άλλη μια φορά ο κύριος μας εξήγησε τη λειτουργία του αργαλειού.
Μέσα σε λίγη ώρα πέρασαν από μπροστά μου σκηνές από τη ζωή των ανθρώπων παλαιότερων δεκαετιών και εποχών, συνήθειες, αντικείμενα της καθημερινής χρήσης και μου προκάλεσαν συγκίνηση και ενδιαφέρον.
Καλό θα ήταν εμείς οι νέοι να μην αποκοβόμαστε από το παρελθόν, αλλά να αντλούμε από αυτό για να βαδίζουμε μπροστά με ελπίδα και αισιοδοξία.
Τις σκέψεις μου, έκοψε μια συμμαθήτριά μου που με φώναξε να τρέξω για το λεωφορείο, γιατί είχε έρθει η ώρα της επιστροφής.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 04/11/2010   Εμφανίσεις: 646

Mετάβαση στην προηγούμενη σελίδα... 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 ...Mετάβαση στην
                                        επόμενη σελίδα

ΚΟΡΥΦΗ ΣΕΛΙΔΑΣ