Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Σύνδεση
linelineline
Αξιολόγηση μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου [14-12-2017]    |    Επίδοση Ελέγχων Προόδου και ενημέρωση για το Α' Τρίμηνο [14-12-2017]    |    Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών [13-12-2017]    |    Ενημέρωση για τη διδασκαλία του μαθήματος των Θρησκευτικών [13-12-2017]    |    Εκκλησιασμός ενόψει της γιορτής των Χριστουγέννων [13-12-2017]    |    Ενημέρωση για τη γιορτή της επετείου του Πολυτεχνείου [14-11-2017]    |    Διευκρινίσεις λειτουργίας σχολικών μονάδων (σε σχέση με το Π.Δ. 79/2017) [03-11-2017]    |    Επιδημική έξαρση ιλαράς - Εμβολιασμός [09-10-2017]    |    4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού [28-09-2017]    |    Λειτουργία Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2017-18 [26-09-2017]    |    Οργάνωση και λειτουργία Δημοτικών Σχολείων - Π.Δ. 79/2017 [26-09-2017]    |    Έναρξη μαθημάτων για το σχολικό έτος 2017-18 [08-09-2017]    |    Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Σχολείου σε επιμορφωτική ημερίδα [02-06-2017]    |    Εκλογική γενική συνέλευση του Σ.E.Π.Ε. Λακεδαίμονος «Ο ΠΛΗΘΩΝ» [29-05-2017]    |    Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018. [28-05-2017]    |

Διδακτικές επισκέψεις

Επίσκεψη μαθητών/τριών της Ε΄ τάξης στα γραφεία του προγράμματος «Βοήθεια στο σ...

Με αφορμή την ενότητα του μαθήματος των Θρησκευτικών "Αγάπη για το συνάνθρωπο - αδελφό", οι μαθητές/τριες του τμήματος Ε1 του σχολείου μας, την Παρασκευή 15 Οκτωβρίου 2010, πραγματοποίησαν επίσκεψη στα γραφεία του προγράμματος "Βοήθεια στο Σπίτι" που διευθύνει η Ιερά Μητρόπολη Μονεμβασίας και Σπάρτης και αποτελεί ένα ακόμη δείγμα του ανύστακτου ενδιαφέροντος του σεπτού Ποιμενάρχη μας, κ.κ. Ευσταθίου, προς όλους τους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη τροφής, χρημάτων και ενδυμασίας.
Οι μαθητές/τριες προσέφεραν στον υπεύθυνο του προγράμματος ρούχα και παιχνίδια τα οποία θα διατεθούν σε παιδιά που τα έχουν ανάγκη και θα τους χαρίσουν ένα χαμόγελο καλοσύνης και ανθρωπιάς.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 15/10/2010   Εμφανίσεις: 583

Διδακτική επίσκεψη της Ε΄ τάξης στο Σαϊνοπούλειο Άλσος

Την Παρασκευή 01 Οκτωβρίου 2010 οι μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Σαϊνοπούλειο Άλσος, με αφορμή την πρώτη ενότητα του μαθήματος της Γλώσσας σχετικά με το φυσικό περιβάλλον.
Με προγραμματισμένες δραστηριότητες έρευνας και παιχνιδιού οι μαθητές «άκουσαν» την φύση να τους υποδέχεται, να τους μιλά στη δική της γλώσσα με το θρόισμα των φύλλων, το κελάηδημα των πουλιών και το τραγουδιστό κελάρυσμα του νερού. Αγκάλιασαν τον κορμό των δέντρων και έμαθαν την ηλικία τους, γνώρισαν τους επισκέπτες που φιλοξενούν τα φύλλα τους και έμαθαν να τα φωνάζουν με το όνομά τους. Η οξιά, η βελανιδιά, η λεύκα, ο ευκάλυπτος, ο πλάτανος, η ελιά κ.ά.
Μέσα στο μαγευτικό χώρο του άλσους πέρασαν από την «οδό των Ποιητών» και είδαν τις προτομές κορυφαίων Λακώνων δημιουργών, όπως του Τυρταίου, του Αλκμάνος, του Βρεττάκου, του Ρίτσου, αλλά και των Εθνικών μας ποιητών Κωστή Παλαμά, Γεωργίου Σεφέρη και Διονυσίου Σολωμού.
Περπατώντας το όμορφο χωμάτινο δρόμο δεν άργησαν να φτάσουν στο πανέμορφο Αμφιθέατρο, το «ναό του Πολιτισμού», όπως δίκαια ονομάστηκε, αφού κάθε χρόνο φιλοξενεί τις κορυφαίες θεατρικές παραστάσεις και μουσικές συναυλίες συναρπάζοντας και αιχμαλωτίζοντας τους θεατές. Εδώ τα παιδιά δημιούργησαν τα δικά τους σενάρια και χάρισαν σε όλους μας ανείπωτες στιγμές γέλιου. Ο νερόμυλος και ο χωριάτικος φούρνος που μας περίμεναν στο τέλος της διαδρομής, μας έδωσε την ευκαιρία να συζητήσουμε τα πολιτιστικά στοιχεία μιας εποχής που για μας είναι πολύ μακρινή, αλλά αξίζει το σεβασμό μας, αφού αποτελεί μέρος της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.
Πράγματι «τα παράθυρα της γης είναι το κοίταγμα του άλσους μέσα από τα μάτια του άλσους».

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 01/10/2010   Εμφανίσεις: 633

Τηλεδιάσκεψη των μαθητών/τριών της Ε τάξης με το Συνήγορο για το Παιδί

Την Πέμπτη 3 Ιουνίου 2010 πραγματοποιήθηκε μια κάπως διαφορετική επίσκεψη μαθητών/τριών της Ε΄τάξης, καθώς επισκέφθηκαν το Συνήγορο για το Παιδί με τη βοήθεια της τεχνολογίας. Η "επίσκεψη" έγινε μέσω SKYPE, εγκαινιάζοντας έτσι έναν νέο τρόπο επικοινωνίας του Συνήγορου για το Παιδί με μαθητές σχολείων.
Η σύνδεση έγινε ύστερα από πρωτοβουλία των μαθητών/τριών της Ε΄τάξης και του Διευθυντή του Σχολείου και έδωσε τη δυνατότητα στα παιδιά να λάβουν απαντήσεις σε ερωτήματα που έθεσαν στο Συνήγορο για το Παιδί, κ. Γιώργο Μόσχο, αλλά και να απαντήσουν σε δικά του ερωτήματα, σχετικά με την εφαρμογή των δικαιωμάτων του παιδιού στην καθημερινή τους ζωή.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 03/06/2010   Εμφανίσεις: 1040

Επίσκεψη της Γ΄ τάξης στο οινοποιείο ΘΕΟΔΩΡΑΚΑΚΟΥ και στο εργοστάσιο ΛΑΚΩΝΙΑ

Την Τετάρτη 19 Μαΐου 2010 οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης επισκέφθηκαν το οινοποιείο ΘΕΟΔΩΡΑΚΑΚΟΥ και το εργοστάσιο χυμοποίησης ΛΑΚΩΝΙΑ. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να μάθουν τον τρόπο καλλιέργειας και περιποίησης των αμπελιών, τις ενέργειες που απαιτούνται για την παραγωγή οίνου, τους τρόπους αποθήκευσης και παλαίωσης, καθώς και τη διαδικασία εμφιάλωσης και ετικετοποίησης. Κατά την επίσκεψη στο εργοστάσιο ΛΑΚΩΝΙΑ, οι μαθητές μας έμαθαν για τον τρόπο συλλογής και συγκέντρωσης των πορτοκαλιών από όλη τη Λακωνία. Παρακολούθησαν με ενδιαφέρον όλη τη γραμμή της παραγωγής των χυμών, θαύμασαν τα μηχανήματα χυμοποίησης και με έκπληξη έμαθαν πως το εργοστάσιο παρασκευάζει ζωοτροφές, με πρώτη ύλη τη φλούδα του πορτοκαλιού.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 19/05/2010   Εμφανίσεις: 582

Mετάβαση στην προηγούμενη σελίδα... 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 ...Mετάβαση στην
                                        επόμενη σελίδα

ΚΟΡΥΦΗ ΣΕΛΙΔΑΣ