Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Σύνδεση
linelineline
Απόφαση χωροταξικής κατανομής για την εγγραφή στα Γυμνάσια [11-06-2018]    |    Φόρμα απολογισμού υλοποίησης Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων [08-06-2018]    |    Γενική Συνέλευση του Σ.Ε.Π.Ε. Λακεδαίμονος [17-05-2018]    |    Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του σχολείου σε επιστημονική ημερίδα [16-05-2018]    |    Λειτουργία Ολοήμερου Προγράμματος για το σχολικό έτος 2018-19 [10-05-2018]    |    Εγγραφές στο Ολοήμερο Τμήμα για το σχολικό έτος 2018-19 [10-05-2018]    |    Διαδικασία εισαγωγής στην Α' Τάξη των Μουσικών Σχολείων [09-05-2018]    |    Ενημέρωση για τις δράσεις της 1ης ΤΟ.Μ.Υ. Σπάρτης [08-05-2018]    |    Ενημέρωση για τις εγγραφές στο Μουσικό Σχολείο Σπάρτης [06-05-2018]    |    Αποδεικτικό στοιχείο μόνιμης κατοικίας μαθητών [06-05-2018]    |    Εκδρομή στην Κέρκυρα [03-05-2018]    |    Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία 2018-2019 [02-05-2018]    |    Εγγραφές στην Α' τάξη για το σχολικό έτος 2018-19 [26-04-2018]    |    Εγγραφές μαθητών στα Δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2018-19 [26-04-2018]    |    Διαγωνισμός Υποτροφίας για το Αμερικανικό Κολλέγιο ΑΝΑΤΟΛΙΑ [25-04-2018]    |

Διδακτικές επισκέψεις

Διδακτική επίσκεψη του σχολείου στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης

Την Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2010, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη του σχολείου μας στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης με σκοπό να γνωρίσουν οι μαθητές/τριες τις αθλητικές εγκαταστάσεις, να ενημερωθούν από τους εκπαιδευτικούς για τις αθλητικές δραστηριότητες που επιτελούνται στο στάδιο και παράλληλα να ψυχαγωγηθούν με παιχνίδια - δραστηριότητες.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 09/12/2010   Εμφανίσεις: 510

Διδακτική επίσκεψη της Δ΄ τάξης στις πηγές ύδρευσης της πόλης...

Την Τετάρτη 24 Νοεμβρίου 2010 οι μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψή στις πηγές ύδρευσης της Σπάρτης, στη δεξαμενή ύδρευσης και στο βιολογικό καθαρισμό, καθώς αυτή την χρονική περίοδο στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος μελετούν ζητήματα που συνδέονται με τη διαχείριση του νερού, την ύδρευση και το βιολογικό καθαρισμό.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 24/11/2010   Εμφανίσεις: 550

Διδακτική επίσκεψη της ΣΤ΄ τάξης στη Λαογραφική Συλλογή Παπαδόγιαννη

Την Πέμπτη 4 Νοεμβρίου 2010 εμείς οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης πραγματοποιήσαμε διδακτική επίσκεψη στη Λαογραφική Συλλογή Σπύρου και Τασίας Παπαδόγιαννη στη Μαγούλα.
Πιο συγκεκριμένα, στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας, ο δάσκαλος μας πρότεινε να πραγματοποιήσουμε μια εκπαιδευτική εκδρομή στο Λαογραφικό Μουσείο που βρίσκεται στη Μαγούλα.
Έφτασε επιτέλους η προκαθορισμένη μέρα και μετά από μια άρτια οργανωμένη διαδικασία επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο με προσοχή και τάξη. Το ταξίδι δεν ήταν πάνω από ένα τέταρτο με μια υπέροχη και απολαυστική εκδρομή μέσα από πανέμορφα σπίτια και καταπράσινους μπαξέδες από πορτοκαλιές.
Το λεωφορείο μας αποβίβασε στην είσοδο του μουσείου, που εξωτερικά ήταν ένα διώροφο επιβλητικό σπίτι με μια μαρμάρινη σκάλα στο πλάι που οδηγούσε στον πάνω όροφο.
Ο χώρος του Μουσείου εκτεινόταν στο ισόγειο. Μέσα από μια μικρή εξώπορτα οδηγηθήκαμε στην αυλή του Μουσείου που ήταν πολύ περιποιημένη με λίγα παγκάκια και όμορφα παρτέρια με λουλούδια.
Μπαίνοντας στη σιδερένια πόρτα του Μουσείου βρεθήκαμε στον πρώτο χώρο σε μια μεγάλη αίθουσα. Στον τοίχο δεξιά υπήρχαν φωτογραφίες με στιγμιότυπα της ζωής μιας παλαιότερης εποχής. Στους υπόλοιπους τοίχους υπήρχαν τοποθετημένα πάνω σε ξύλινα ράφια εργαλεία, χρηστικά αντικείμενα και οικοσκευή ενός παλαιού σπιτιού. Στη μέση του χώρου δέσποζε ένα στρογγυλό καλοδουλεμένο τραπεζάκι με δύο ξύλινες σκαλιστές καρέκλες. Ο κύριος μας έδωσε σημαντικές πληροφορίες για τη χρήση πολλών αντικειμένων.
Περνώντας στο δεύτερο χώρο βρεθήκαμε μπροστά σε εξοπλισμό στρατού με πολλούς τύπους όπλων, σφαιρών ακόμα και ξιφολόγχες. Η συλλογή συμπληρωνόταν από ραπτομηχανές, φιγούρες Καραγκιόζη, αγγεία και κουδούνια.
Μετά από ολιγόλεπτο διάλειμμα μπήκαμε στον τρίτο χώρο που ήταν το φωτογραφείο με φωτογραφικές μηχανές διαφόρων τύπων. Στον τοίχο κρέμονταν φωτογραφίες οικογενειακές, σχολικές και νυφικές. Στην τελευταία αίθουσα με εντυπωσίασε περισσότερο ο αργαλειός που δέσποζε στο κέντρο και άλλα εξαρτήματα υφαντικής τέχνης όπως η ρόκα. Για άλλη μια φορά ο κύριος μας εξήγησε τη λειτουργία του αργαλειού.
Μέσα σε λίγη ώρα πέρασαν από μπροστά μου σκηνές από τη ζωή των ανθρώπων παλαιότερων δεκαετιών και εποχών, συνήθειες, αντικείμενα της καθημερινής χρήσης και μου προκάλεσαν συγκίνηση και ενδιαφέρον.
Καλό θα ήταν εμείς οι νέοι να μην αποκοβόμαστε από το παρελθόν, αλλά να αντλούμε από αυτό για να βαδίζουμε μπροστά με ελπίδα και αισιοδοξία.
Τις σκέψεις μου, έκοψε μια συμμαθήτριά μου που με φώναξε να τρέξω για το λεωφορείο, γιατί είχε έρθει η ώρα της επιστροφής.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 04/11/2010   Εμφανίσεις: 732

Επίσκεψη μαθητών/τριών της Ε΄ τάξης στα γραφεία του προγράμματος «Βοήθεια στο σ...

Με αφορμή την ενότητα του μαθήματος των Θρησκευτικών "Αγάπη για το συνάνθρωπο - αδελφό", οι μαθητές/τριες του τμήματος Ε1 του σχολείου μας, την Παρασκευή 15 Οκτωβρίου 2010, πραγματοποίησαν επίσκεψη στα γραφεία του προγράμματος "Βοήθεια στο Σπίτι" που διευθύνει η Ιερά Μητρόπολη Μονεμβασίας και Σπάρτης και αποτελεί ένα ακόμη δείγμα του ανύστακτου ενδιαφέροντος του σεπτού Ποιμενάρχη μας, κ.κ. Ευσταθίου, προς όλους τους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη τροφής, χρημάτων και ενδυμασίας.
Οι μαθητές/τριες προσέφεραν στον υπεύθυνο του προγράμματος ρούχα και παιχνίδια τα οποία θα διατεθούν σε παιδιά που τα έχουν ανάγκη και θα τους χαρίσουν ένα χαμόγελο καλοσύνης και ανθρωπιάς.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 15/10/2010   Εμφανίσεις: 623

Mετάβαση στην προηγούμενη σελίδα... 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 ...Mετάβαση στην
                                        επόμενη σελίδα

ΚΟΡΥΦΗ ΣΕΛΙΔΑΣ