Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Σύνδεση
linelineline
Ενημέρωση για τη γιορτή της επετείου της 25ης Μαρτίου 1821 [21-03-2018]    |    Επίδοση Ελέγχων Προόδου και ενημέρωση για το Β' Τρίμηνο [14-03-2018]    |    Προκήρυξη εκδήλωσης ενδιαφέροντος για ανάληψη ημερήσιας μετακίνησης μαθητών/τριών 1ου Δ.Σ. Σπάρτης [20-02-2018]    |    Επιστημονική Ημερίδα για τους/τις εκπαιδευτικούς Γ' και Δ' τάξης [09-02-2018]    |    Ενημέρωση για τον εορτασμό των Τριών Ιεραρχών [26-01-2018]    |    Αποκριάτικος χορός [19-01-2018]    |    Αξιολόγηση μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου [14-12-2017]    |    Επίδοση Ελέγχων Προόδου και ενημέρωση για το Α' Τρίμηνο [14-12-2017]    |    Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών [13-12-2017]    |    Ενημέρωση για τη διδασκαλία του μαθήματος των Θρησκευτικών [13-12-2017]    |    Εκκλησιασμός ενόψει της γιορτής των Χριστουγέννων [13-12-2017]    |    Ενημέρωση για τη γιορτή της επετείου του Πολυτεχνείου [14-11-2017]    |    Διευκρινίσεις λειτουργίας σχολικών μονάδων (σε σχέση με το Π.Δ. 79/2017) [03-11-2017]    |    Επιδημική έξαρση ιλαράς - Εμβολιασμός [09-10-2017]    |    4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού [28-09-2017]    |

Διδακτικές επισκέψεις

Διδακτική επίσκεψη της Γ΄ τάξης στην “ΠΥΡΡΙΧΗ”

Την Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2016 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών/τριών της ΓΆ τάξης στον όμιλο διάδοσης παραδοσιακών χορών και εθίμων «ΠΥΡΡΙΧΗ», από τις 09.00 έως τις 09.40, με αφορμή θεματική ενότητα από το βιβλίο του Ζαχαρία Παπαντωνίου «Τα ψηλά βουνά», η οποία αναφερόταν στις παραδοσιακές ενδυμασίες και εντάσσεται στο πρόγραμμα της φιλαναγνωσίας.
Οι μαθητές/τριες ήρθαν σε επαφή με τις γυναικείες και ανδρικές παραδοσιακές στολές, εμπλούτισαν το λεξιλόγιό τους γνωρίζοντας ονομασίες που τους ήταν άγνωστες και συνδύασαν μέρη των παραδοσιακών φορεσιών με τις σύγχρονες ενδυμασίες αλλά και ανάλογα με τις διάφορες εποχές του έτους. Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από την ποικιλία των παραδοσιακών φορεσιών και διατύπωσαν απορίες, όπως η χρήση της μαντίλας από άλλους λαούς με διαφορετικό θρήσκευμα. Η διδακτική επίσκεψη και οι στόχοι αυτής στέφθηκαν με μεγάλη επιτυχία.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 28/01/2016   Εμφανίσεις: 471

Διδακτική επίσκεψη της Γ΄ τάξης στο ναό της Αθηνάς

Την Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2016 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών/ τριών της ΓΆ τάξης στον ναό της Χαλκιοίκου Αθηνάς στην Ακρόπολη της αρχαίας Σπάρτης, από 10.00 έως 11.30, με αφορμή διδακτικές ενότητες του μαθήματος της Ιστορίας που αναφέρονται στους θεούς του Ολύμπου και στους ιερούς ναούς, ως αρχιτεκτονικές κατασκευές αλλά και ως τόποι λατρείας.

Η επίσκεψη είχε άριστα διοργανωθεί αφού είχε κληθεί ως ξεναγός η αρχαιολόγος Χαρά Γιαννακάκη, ορισμένη από την Εφορία Κλασικών Αρχαιοτήτων Σπάρτης, η οποία ξενάγησε τα παιδιά στον αρχαιολογικό χώρο ενθαρρύνοντάς τα να συμμετέχουν, ανέλυσε με λεπτομέρειες την χρήση του κάθε οικοδομήματος, όπως ο ιερός ναός της Χαλκιοίκου Αθηνάς, το αρχαίο θέατρο και η αγορά, στην οποία εκείνο το χρονικό διάστημα γίνονταν εργασίες. Έτσι, οι μαθητές/τριες είδαν μέρος από μια αρχαιολογική ανασκαφή.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 27/01/2016   Εμφανίσεις: 394

Διδακτική επίσκεψη της Ε΄ τάξης στον Ιερό Ναό της Ευαγγελίστριας και στο Μουσείο...

Την Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2016 από τις 08:30 έως τις 09:40 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών/τριών της Ε΄ τάξης, στον Ιερό Ναό της Ευαγγελίστριας και στο Μουσείο Εκκλησιαστικής Τέχνης στη Σπάρτη.
Οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν τον Ιερό Ναό της Ευαγγελίστριας όχι για να παρακολουθήσουν τη θεία λειτουργία, αλλά για να γνωρίσουν τα μέρη του Ναού, τα αντικείμενα εκκλησιαστικής τέχνης και τις εικονογραφικές ζώνες του Ναού. Τους/τις μαθητές/τριες υποδέχθηκε ο π. Γεώργιος Μπλάθρας ο οποίος έκανε και τη σχετική παρουσίαση με εξαιρετικά ενδιαφέροντα τρόπο.
Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες γνώρισαν το Μουσείο Εκκλησιαστικής Τέχνης, όπου ο υπεύθυνος του Μουσείου, κ. Δημήτριος Μπαγιώκος, παρουσίασε στους/στις μαθητές/τριες τα εκθέματα (χειρόγραφα, φορητές εικόνες, ιερά άμφια, ιερά σκεύη κ.λπ.), απάντησε στα ερωτήματα των μαθητών/τριών και συζήτησε μαζί τους για τη βυζαντινή εκκλησιαστική τέχνη. Τόσο οι μαθητές/τριες όσο και οι εκπαιδευτικοί ενθουσιάστηκαν από τον πλούτο των εκθεμάτων και από τον τρόπο με τον οποίο έγινε η παρουσίασή τους από τον κ. Μπαγιώκο.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 22/01/2016   Εμφανίσεις: 503

Διδακτική επίσκεψη της ΣΤ τάξης στην εφημερίδα «ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΤΗΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ»

Την Παρασκευή 6 Νοεμβρίου και την επόμενη Παρασκευή 13 του μηνός οι μαθητές/τριες της Στ΄ τάξης είχαν τη χαρά να επισκεφτούν την εφημερίδα «ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΤΗΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ».
Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης δόθηκε στα παιδιά η ευκαιρία να ενημερωθούν από τον αρχισυντάκτη της εφημερίδας, κ. ΑΝΤΩΝΑΡΑΚΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ, για τα στάδια που περνά η είδηση μέχρι να φτάσει στα χέρια του αναγνώστη. Μεταξύ των όσων συζητήθηκαν ήταν: η αξιολόγηση της εγκυρότητας των πληροφοριών, η μετατροπή τους σε άρθρα, η παρουσίαση τους βάσει σπουδαιότητας κ.α.
Oι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στους χώρους της εφημερίδας και είδαν τα μηχανήματα σε λειτουργία, διαδικασία άκρως ενδιαφέρουσα για όλους. Οι κύλινδροι χαρτιού, το κοπίδι, η μυρωδιά του μελανιού τράβηξαν την προσοχή τους. Με τη βοήθεια του υπεύθυνου διαπίστωσαν την πολυπλοκότητα, αλλά και την επικινδυνότητα που εμπεριέχει η διαδικασία της δημιουργίας μιας εφημερίδας.
Η εκπαιδευτική επίσκεψη στο χώρο της εφημερίδας ενθουσίασε τους μικρούς μαθητές και τους καλλιέργησε την επιθυμία να συντάξουν τη δική τους ηλεκτρονική εφημερίδα!

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 13/11/2015   Εμφανίσεις: 379

Mετάβαση στην προηγούμενη σελίδα... 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ...Mετάβαση στην
                                        επόμενη σελίδα

ΚΟΡΥΦΗ ΣΕΛΙΔΑΣ