Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Σύνδεση
linelineline
Αξιολόγηση μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου [14-12-2017]    |    Επίδοση Ελέγχων Προόδου και ενημέρωση για το Α' Τρίμηνο [14-12-2017]    |    Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών [13-12-2017]    |    Ενημέρωση για τη διδασκαλία του μαθήματος των Θρησκευτικών [13-12-2017]    |    Εκκλησιασμός ενόψει της γιορτής των Χριστουγέννων [13-12-2017]    |    Ενημέρωση για τη γιορτή της επετείου του Πολυτεχνείου [14-11-2017]    |    Διευκρινίσεις λειτουργίας σχολικών μονάδων (σε σχέση με το Π.Δ. 79/2017) [03-11-2017]    |    Επιδημική έξαρση ιλαράς - Εμβολιασμός [09-10-2017]    |    4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού [28-09-2017]    |    Λειτουργία Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2017-18 [26-09-2017]    |    Οργάνωση και λειτουργία Δημοτικών Σχολείων - Π.Δ. 79/2017 [26-09-2017]    |    Έναρξη μαθημάτων για το σχολικό έτος 2017-18 [08-09-2017]    |    Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Σχολείου σε επιμορφωτική ημερίδα [02-06-2017]    |    Εκλογική γενική συνέλευση του Σ.E.Π.Ε. Λακεδαίμονος «Ο ΠΛΗΘΩΝ» [29-05-2017]    |    Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018. [28-05-2017]    |

Διδακτικές επισκέψεις

Διδακτική επίσκεψη στην Εθνική Πινακοθήκη

Στις 17 Φεβρουαρίου η ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε την προγραμματισμένη διδακτική επίσκεψη στην Εθνική Πινακοθήκη, στο Γουδί Αττικής, όπου φιλοξενείται τμήμα της, λόγω ανακαίνισης του κεντρικού της κτηρίου. Με ξεναγό τον ζωγράφο κύριο Μιχάλη Μαδένη, θαυμάσαμε τα έργα Ελλήνων ζωγράφων, συζητήσαμε για τον ρόλο που παίζουν τα χρώματα, το φως και η σκιά σε κάθε έργο, ανά ζωγράφο και καλλιτεχνικό ρεύμα. Επίσης μιλήσαμε για τους συμβολισμούς και τα βαθύτερα μηνύματα της τέχνης, ακούσαμε για την τέχνη στην Αναγέννηση, τον κυβισμό, τον σουρεαλισμό, τον ιμπρεσιονισμό. Είδαμε πίνακες σπουδαίων Ελλήνων ζωγράφων, όπως Ιακωβίδη, Γύζη, Λύτρα, Θεόφιλου, Κόντογλου, Χατζηκυριάκου- Γκίκα, Τσαρούχη, Βρυζάκη, Βολανάκη κ.ά. Είδαμε επίσης έργα του κορυφαίου ζωγράφου μας Δομήνικου Θεοτοκόπουλου ή Ελ Γκρέκο. Στον εξωτερικό χώρο υπήρχαν πολλά γλυπτά του Γαΐτη με τα χαρακτηριστικά ανθρωπάκια του.
    Στη συνέχεια πήγαμε στο καλλιτεχνικό εργαστήρι της Πινακοθήκης, όπου ζωγραφίσαμε και δημιουργήσαμε κατασκευές. Η χαρά μας κορυφώθηκε, όταν στον ίδιο χώρο βρέθηκε η κ. Μαρίνα Λαμπράκη – Πλάκα, διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης, η οποία ενθάρρυνε τα παιδιά στις δημιουργίες τους, τα συμβούλεψε και ζωγράφισε το πορτρέτο μαθήτριας. Ήταν μια μοναδική εμπειρία και ιδιαίτερη τιμή για μας και το σχολείο μας.
Αργότερα επισκεφτήκαμε το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού, όπου παρακολουθήσαμε την ταινία με θέμα: «ΗΛΙΟΣ, άνεμος, νερό. ΕΝΕΡΓΕΙΑ στο μέλλον». Παιδαγωγικός στόχος του εργαστηρίου που ακολούθησε ήταν να βιώσουν οι μαθητές με ευχάριστο τρόπο θέματα που αφορούν την ενέργεια, να αποκτήσουν εμπειρίες μέσα από την πειραματική διαδικασία και να διακρίνουν την ανάγκη λελογισμένης χρήσης των μη ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, που μας προσφέρουν «δώρα» ακριβά και βρόμικα, αλλά και την απαίτηση επιστροφής ξανά στις αέναες και ανεξάντλητες μορφές ενέργειας, τις οποίες από παλιά –με σοφία– χρησιμοποιούσε ο άνθρωπος.
Ευχαριστούμε όλους όσοι συνετέλεσαν στην επιτυχία αυτής της διδακτικής επίσκεψης και ευχόμαστε να έχουμε την ευκαιρία για νέες και εξίσου εποικοδομητικές διδακτικές επισκέψεις στο σύντομο μέλλον.

Σύνολο καταχωρίσεων: 146   |    Ανάρτηση: Ομάδα Υποστήριξης Ιστότοπου, 17/02/2017   Εμφανίσεις: 534

Προβολή όλων | Επιστροφή

ΚΟΡΥΦΗ ΣΕΛΙΔΑΣ