Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Διαχείρ. διαδικτυακού τόπου
linelineline
Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Σχολείου σε επιμορφωτική ημερίδα [02-06-2017]    |    Εκλογική γενική συνέλευση του Σ.E.Π.Ε. Λακεδαίμονος «Ο ΠΛΗΘΩΝ» [29-05-2017]    |    Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018. [28-05-2017]    |    Εγκύκλιος Αποσπάσεων σε υπηρεσίες του ΥΠ.Π.Ε.Θ. [21-05-2017]    |    Εγκύκλιος Αποσπάσεων σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, ΣΜΕΑΕ και ΕΕΕΕΚ, ΚΕΔΔΥ, Μουσικά, Καλλιτεχνικά και Εκκλησιαστικ [21-05-2017]    |    «Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία 2017-2018 [21-05-2017]    |    Επαναπροσδιορισμός ορίων σχολικών περιφερειών [21-05-2017]    |    Απόφαση Χωροταξικής Κατανομής [21-05-2017]    |    Ενέργειες προγραμματισμού εκπαιδευτικού έργου [21-05-2017]    |    Εγγραφές στην πρώτη τάξη για το σχολικό έτος 2017-18: δικαιολογητικά - προθεσμία [28-04-2017]    |    Σχολική εκδρομή στην Αθήνα 30/04/2017 [26-04-2017]    |    Διακοπές Πάσχα [07-04-2017]    |    Πασχαλινό BAZAAR [23-03-2017]    |    Τριήμερη εκδρομή του Συλλόγου στα Τρίκαλα - Λίμνη Πλαστήρα - Μετέωρα [22-03-2017]    |    Μονοήμερη εκδρομή Συλλόγου στην Αθήνα [22-03-2017]    |

Δράσεις, εκδηλώσεις

Εορταστικές εκδηλώσεις του σχολείου μας για την 25η Μαρτίου

Οι μαθητές  και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας, με αφορμή την θρησκευτική και εθνική γιορτή της 25ης  Μαρτίου 1821, πραγματοποίησαν εορταστική εκδήλωση την Πέμπτη και την Παρασκευή, 23 και 24 του τρέχοντος μήνα, στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Σπάρτης. Η εκδήλωση αυτή, προϊόν επίπονης προσπάθειας, έγινε στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο: «1453-1821. Από την Άλωση της Πόλης στην Επανάσταση του 1821», που έχουν αναλάβει οι εκπαιδευτικοί κ. κ. Βασιλάκος Νικόλαος, Ζαχαρίου Δέσποινα και Τραγά Παναγιώτα.

Η ζωντάνια, ο ρυθμός και ο ενθουσιασμός ήταν τα βασικά χαρακτηριστικά της πολύ πετυχημένης αυτής εκδήλωσης, που έδωσε τα ξεχωριστά μηνύματά της και ενθουσίασε το πλήθος των παρευρισκομένων, γονέων, κηδεμόνων, τοπικών αρχών, εκπροσώπων της εκπαιδευτικής και πολιτειακής κοινότητας.

Η γιορτή άνοιξε με τον πανηγυρικό λόγο της ημέρας από τον Διευθυντή μας κ. Αντώνιο Κοκκονό, που με σαφήνεια και περιεκτικότητα απέδωσε τα μηνύματα και τη σημασία της ημέρας αυτής, θυμίζοντάς μας ότι τίποτε δεν μας χαρίστηκε, ότι «θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία» και ότι «Η µεγαλοσύνη των λαών δε µετριέται µε το στρέµµα. Με της καρδιάς το πύρωµα µετριέται και το αίµα». Ακολούθησαν βυζαντινοί ψαλμοί από τον υποδιευθυντή μας κ. Μανωλόπουλο Γεώργιο, που μας συγκίνησαν και μας θύμισαν πως τούτο το έθνος συνδέεται άρρηκτα με την Υπέρμαχο Στρατηγό του, αυτή που όπως μας λέει ο ποιητής «έχει στα μάτια της ψηφιδωτό τον καημό της Ρωμιοσύνης».

Βασικός άξονας της γιορτής ήταν οι παραδοσιακοί χοροί, που τόσο πετυχημένα δίδαξε στα παιδιά ο γυμναστής του σχολείου μας, κ. Βασιλάκος Νικόλαος. Χοροί εμπνευσμένοι από την παράδοση και τα ιστορικά γεγονότα της ελληνικής επανάστασης, όπως ο Καγγελευτός, η Μακρυνίτσα, ο Νιζάμικος, ο Ζάλογγος, που τα παιδιά χόρεψαν με χάρη και ενθουσιασμό, μας ταξίδεψαν σε όλη την τότε επαναστατημένη Ελλάδα. Η συνύπαρξη δημοτικών χορών με την ταυτόχρονη προβολή πληροφοριών και εικόνων για τον εκάστοτε χορό, συνοδεία σχετικών αφηγήσεων και ποιημάτων, ενθουσίασε το κοινό και εμπλούτισε την αίσθηση του ελληνικού ήχου, κίνησης, εικόνας, λόγου, αναδεικνύοντας τη συνεκτικότητα της ελληνικής παράδοσης.

Οι εορταστικές εκδηλώσεις συνεχίστηκαν με την παρουσία του 2ου τμήματος της ΣΤ΄ Τάξης στο κενοτάφιο του Λεωνίδα και την κατάθεση στεφάνου από μαθητή του τμήματος την Παρασκευή 24 Μαρτίου και ολοκληρώθηκαν με την άψογη παρέλαση των Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξεων και τους παραδοσιακούς χορούς το μεσημέρι του Σαββάτου 25ης Μαρτίου στην πλατεία της πόλης μας.

Ευχαριστούμε θερμά το Νομικό Πρόσωπο Πολιτισμού του Δήμου Σπάρτης για την παραχώρηση της αίθουσας του Πνευματικού Κέντρου και την πολύπλευρη βοήθεια που μας παρείχε για την υλοποίηση αυτής της εκδήλωσης, καθώς και όλους όσοι στήριξαν, ο καθένας από το μετερίζι του, την πραγματοποίηση αυτής της ξεχωριστής γιορτής και ευχόμαστε τα παιδιά μας, οι μαθητές/τριές μας να εντρυφήσουν στο «Εμείς» και να ταπεινώσουν το «Εγώ», να καλλιεργήσουν την «Αρετή» και να ασκηθούν στην «Τόλμη», να ερωτευτούν την «Λευτεριά», να σκύψουν στα ματωμένα από το αίμα των προγόνων μας χώματα, να τα φιλήσουν και να τα διαφυλάξουν.

Σύνολο καταχωρίσεων: 123   |    Ανάρτηση: Ομάδα Υποστήριξης Ιστότοπου, 25/03/2017   Εμφανίσεις: 573

Προβολή όλων | Επιστροφή

ΚΟΡΥΦΗ ΣΕΛΙΔΑΣ