Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Σύνδεση
linelineline
Απόφαση χωροταξικής κατανομής για την εγγραφή στα Γυμνάσια [11-06-2018]    |    Φόρμα απολογισμού υλοποίησης Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων [08-06-2018]    |    Γενική Συνέλευση του Σ.Ε.Π.Ε. Λακεδαίμονος [17-05-2018]    |    Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του σχολείου σε επιστημονική ημερίδα [16-05-2018]    |    Λειτουργία Ολοήμερου Προγράμματος για το σχολικό έτος 2018-19 [10-05-2018]    |    Εγγραφές στο Ολοήμερο Τμήμα για το σχολικό έτος 2018-19 [10-05-2018]    |    Διαδικασία εισαγωγής στην Α' Τάξη των Μουσικών Σχολείων [09-05-2018]    |    Ενημέρωση για τις δράσεις της 1ης ΤΟ.Μ.Υ. Σπάρτης [08-05-2018]    |    Ενημέρωση για τις εγγραφές στο Μουσικό Σχολείο Σπάρτης [06-05-2018]    |    Αποδεικτικό στοιχείο μόνιμης κατοικίας μαθητών [06-05-2018]    |    Εκδρομή στην Κέρκυρα [03-05-2018]    |    Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία 2018-2019 [02-05-2018]    |    Εγγραφές στην Α' τάξη για το σχολικό έτος 2018-19 [26-04-2018]    |    Εγγραφές μαθητών στα Δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2018-19 [26-04-2018]    |    Διαγωνισμός Υποτροφίας για το Αμερικανικό Κολλέγιο ΑΝΑΤΟΛΙΑ [25-04-2018]    |

Διδακτικές επισκέψεις

Διδακτική επίσκεψη της ΣΤ΄ τάξης στο Ναύπλιο

Την Τετάρτη, 10-5-2017, οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης είχαν τη δυνατότητα να επισκεφθούν την πανέμορφη πόλη του Ναυπλίου και να περιηγηθούν σε σημαντικούς αρχαιολογικούς χώρους και μνημεία της αργολικής πρωτεύουσας.

Φτάνοντας στο Ναύπλιο, η ξενάγησή μας ξεκίνησε από το Παλαμήδι, το ξακουστό κάστρο με την έντονη μεσαιωνική ατμόσφαιρα, το οποίο ανέλαβε να μας γνωρίσει με άψογο και υποδειγματικό τρόπο ο ξεναγός μας, κ. Γεώργιος Τσεκές.

Το εντυπωσιακό αυτό φρούριο πάνω στον ομώνυμο λόφο κατασκευάστηκε από Βενετούς τον 17ο αιώνα, αποτέλεσε οχυρό και σημείο αναφοράς πολλών πολέμων και ακόμη και σήμερα διατηρείται σε άριστη κατάσταση. Μόνο τυχαίος δεν είναι ότι στίχος δημοτικού τραγουδιού λέει: «Όλα τα κάστρα κι αν χαθούν και όλα κι αν ρημάξουν, το Παλαμήδι το όμορφο Θεός να το φυλάει»!

Οφείλει το όνομά του στον μυθικό ήρωα του Τρωικού Πολέμου, Παλαμήδη, ενώ η κατασκευή του ξεκίνησε το 1687. Είδαμε το κελί στο οποίο φυλακίστηκε ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, τους επιβλητικούς προμαχώνες, το ιστορικό εκκλησάκι του Aγίου Aνδρέα και τις εντυπωσιακές δεξαμενές, που ακόμη και σήμερα συλλέγουν το βρόχινο νερό του λόφου. Απολαύσαμε τη θέα με τον καιρό σύμμαχό μας.

Στη συνέχεια περπατήσαμε στην πόλη του Ναυπλίου. Συναντήσαμε το Πολεμικό Μουσείο της πόλης, όπου στεγάζεται όλη η σύγχρονη ιστορία της πατρίδας μας, από την εποχή του Καποδίστρια έως τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο. Μέσα από πεντακάθαρους δρόμους και πλακόστρωτα στενά φτάσαμε στην Πλατεία Συντάγματος. Είναι η πιο κεντρική και ιστορική πλατεία του Ναυπλίου, κρυμμένη στην καρδιά της πόλης. Η πλακόστρωτη σήμερα πλατεία περιβάλλεται από σημαντικά μνημεία και νεοκλασικά κτίρια, όπως το Βουλευτικό, την πρώτη βουλή των Ελλήνων, που λειτούργησε κατά την Ελληνική Επανάσταση στον χώρο αυτό από το 1825, κτισμένο με πελεκητή πέτρα από γκριζόλευκο ασβεστόλιθο, το Αρχαιολογικό Μουσείο Ναυπλίου και το κτίριο της Εθνικής Τράπεζας, το τζαμί του Αγά-Πασά, κι ένα ανάγλυφο ενετικό λιοντάρι. Στον χώρο της πλατείας υπάρχει ακόμα ο αιωνόβιος πλάτανος.

Αργότερα φτάσαμε στον ναό του Aγίου Σπυρίδωνα έξω από την είσοδο του οποίου εκτυλίχθηκε μία από τις πιο μελανές σελίδες της νεότερης ελληνικής ιστορίας. Εδώ, τα ξημερώματα της 27ης Σεπτεμβρίου του 1831, δολοφονήθηκε ο Iωάννης Καποδίστριας, από τους Μανιάτες Γεώργιο και Κωνσταντίνο Μαυρομιχάλη. Είδαμε τον μητροπολιτικό ναό του Αγίου Γεωργίου, την Πύλη της Ξηράς (Porta di Terraferma), που αποτελούσε τη μοναδική είσοδο της πόλης από τη στεριά την εποχή που κατασκευάστηκε, το άγαλμα του Όθωνα, του Καποδίστρια, του Νικηταρά, του Υψηλάντη και πολλών ακόμα αγωνιστών, που δόξασαν τούτο τον τόπο.

Περιδιαβήκαμε τα στενά σοκάκια της παλιάς πόλης που πλημμύριζαν από μοσχοβολιές και χρώματα, αναμοχλέψαμε τις γνώσεις μας από τη φετινή ιστορία και χαρήκαμε το Ανάπλι, που σαν ένα παλίμψηστο διατηρεί εναρμονισμένα μεταξύ τους μουσουλμανικά και χριστιανικά μνημεία,  ενσωματωμένα   στον   πολεοδομικό   ιστό, αψευδείς μάρτυρες της μακρόχρονης ιστορικής του διαδρομής.

Σύνολο καταχωρίσεων: 157   |    Ανάρτηση: Ομάδα Υποστήριξης Ιστότοπου, 10/05/2017   Εμφανίσεις: 578

Προβολή όλων | Επιστροφή

ΚΟΡΥΦΗ ΣΕΛΙΔΑΣ