Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Σύνδεση
linelineline

Διδακτικές επισκέψεις

Ψάχνοντας τα Χριστούγεννα

Την Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 2019 τα παιδιά συμμετείχαν στο πρόγραμμα της Κουμαντάρειου Πινακοθήκης Σπάρτης για την αναζήτηση των Χριστουγέννων στους πίνακες ζωγραφικής της μόνιμης έκθεσης με τίτλο «ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΕΧΝΗ 19ος – 20ος αιώνας» και στα γλυπτά σπουδαίων καλλιτεχνών. Η αρχαιολόγος από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Λακωνίας κ. Κατσουγκράκη και η ιστορικός τέχνης της Κουμανταρείου Πινακοθήκης κ. Διαμαντή, οι οποίες συνεργάστηκαν για την υλοποίηση του προγράμματος «Ψάχνοντας τα Χριστούγεννα», καθήλωσαν τα παιδιά με τις δράσεις που είχαν προετοιμάσει και την εξαιρετική παρουσίασή τους! Οι μαθητές και οι μαθήτριες αναζήτησαν τους ήχους, τα έθιμα, το πνεύμα των εορτών και κατασκεύασαν το δικό τους χριστουγεννιάτικο στολίδι, εμπνευσμένο από την τέχνη! Τους μαθητές συνόδευσαν οι υπεύθυνοι των τμημάτων της ΣΤ΄ τάξης, κ. Καργάκου Γεωργία και κ. Μανωλόπουλος Γεώργιος, καθώς και η δασκάλα των Γαλλικών κ. Μαργαρίτα Βαν Χάουντ.

Σύνολο καταχωρίσεων: 170   |    Ανάρτηση: Ομάδα Υποστήριξης Ιστότοπου, 11/12/2019   Εμφανίσεις: 214

Προβολή όλων | Επιστροφή

ΚΟΡΥΦΗ ΣΕΛΙΔΑΣ