Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Σύνδεση
linelineline

Η εφημερίδα μας

Πρωτο-πορεία τεύχος Οκτωβρίου: εφημερίδα των μαθητών/τριών του ΣΤ1

Οι μαθητές/τριες του πρώτου τμήματος της έκτης τάξης (Στ1) αποφάσισαν να δημιουργήσουν τη δική τους εφημερίδα στην οποία έδωσαν τον τίτλο: «Πρωτο-πορεία».
Οι μαθητές/τριες με την καθοδήγηση της δασκάλας τους, κ. Αλιμήση Μαρίας, εργάστηκαν ατομικά ή σε συνεργασία με συμμαθητές/τριές τους, έγραψαν τα άρθρα, ζωγράφισαν τις εικόνες και δημιούργησαν το πρώτο τους τεύχος της εφημερίδας που θεωρούμε ότι αξίζει να διαβάσετε.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 30/10/2015   Εμφανίσεις: 1704

Τα πρωτοτυπάκια : εφημερίδα των μαθητών/τριών της Β΄ τάξης

Οι μαθητές/τριες της δευτέρας τάξης κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2014-2015, δημιούργησαν τη δική τους μαθητική εφημερίδα, με τίτλο: «Τα Πρωτοτυπάκια». Οι μαθητές/τριες εργάστηκαν ατομικά ή σε συνεργασία με συμμαθητές/τριές τους και δημιούργησαν μία ετήσια έκδοση που αξίζει να τη διαβάσετε.
Το υλικό της εφημερίδας προέρχεται από εργασίες μαθητών/τριών ή και υλικό που αναζήτησαν οι ίδιοι/ες οι μαθητές/τριες και βρήκαν από διάφορες πηγές (διαδίκτυο, εφημερίδες, περιοδικά, βιβλία κ.λπ.) και διαμόρφωσαν με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών στην τάξη.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 15/06/2015   Εμφανίσεις: 2335

Ισότητα: η εφημερίδα των μαθητών-τριών του Ε1

Οι μαθητές/τριες του πρώτου τμήματος της πέμπτης τάξης δημιούργησαν τη δική τους εφημερίδα, με τίτλο: «ΙΣΟΤΗΤΑ». Οι μαθητές/τριες εργάστηκαν ατομικά ή σε συνεργασία με συμμαθητές/τριές τους και δημιούργησαν ένα πολύ ωραίο τεύχος που αξίζει να το διαβάσετε.
Πατήστε εδώ για να δείτε το 1ο τεύχος της εφημερίδας

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 20/05/2015   Εμφανίσεις: 2664

Η εφημερίδα μας: Γ΄ τάξη

Με αφορμή σχετική ενότητα του μαθήματος της Γλώσσας οι μαθητές/τριες της τρίτης τάξης δημιούργησαν τη δική τους εφημερίδα. Κάθε μαθητής/τρια είχε τη δυνατότητα να εργαστεί ατομικά ή σε συνεργασία με συμμαθητές/τριές του/της για τη δημιουργία της εφημερίδας.
Στη συνέχεια παρατίθενται αντιπροσωπευτικά έργα των μαθητών/τριών.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 28/02/2013   Εμφανίσεις: 4263

Mετάβαση στην προηγούμενη σελίδα... 1 [2] 3 ...Mετάβαση στην