Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Διαχείρ. διαδικτυακού τόπου
linelineline
Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Σχολείου σε επιμορφωτική ημερίδα [02-06-2017]    |    Εκλογική γενική συνέλευση του Σ.E.Π.Ε. Λακεδαίμονος «Ο ΠΛΗΘΩΝ» [29-05-2017]    |    Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018. [28-05-2017]    |    Εγκύκλιος Αποσπάσεων σε υπηρεσίες του ΥΠ.Π.Ε.Θ. [21-05-2017]    |    Εγκύκλιος Αποσπάσεων σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, ΣΜΕΑΕ και ΕΕΕΕΚ, ΚΕΔΔΥ, Μουσικά, Καλλιτεχνικά και Εκκλησιαστικ [21-05-2017]    |    «Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία 2017-2018 [21-05-2017]    |    Επαναπροσδιορισμός ορίων σχολικών περιφερειών [21-05-2017]    |    Απόφαση Χωροταξικής Κατανομής [21-05-2017]    |    Ενέργειες προγραμματισμού εκπαιδευτικού έργου [21-05-2017]    |    Εγγραφές στην πρώτη τάξη για το σχολικό έτος 2017-18: δικαιολογητικά - προθεσμία [28-04-2017]    |    Σχολική εκδρομή στην Αθήνα 30/04/2017 [26-04-2017]    |    Διακοπές Πάσχα [07-04-2017]    |    Πασχαλινό BAZAAR [23-03-2017]    |    Τριήμερη εκδρομή του Συλλόγου στα Τρίκαλα - Λίμνη Πλαστήρα - Μετέωρα [22-03-2017]    |    Μονοήμερη εκδρομή Συλλόγου στην Αθήνα [22-03-2017]    |

Προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων

Από τους μύθους του Αισώπου στο σύγχρονο παραμύθι κομικ: τμήμα Α1 [2009-10]

Το πρώτο τμήμα της πρώτης τάξης (Α1) υλοποιεί πρόγραμμα πολιτιστικών θεμάτων, με τίτλο "Από τους μύθους του Αισώπου στο σύγχρονο παραμύθι κόμικ". Βασικές επιδιώξεις του προγράμματος είναι:
• Οι μαθητές/τριες να βιώσουν και να αναδιηγηθούν παραμύθια.Να γράψουν δικά τους ομαδικά παραμύθια και να τα παρουσιάσουν με αφήγηση, ζωγραφική, παντομίμα και παγωμένες εικόνες.
• Με το παραμύθι οι μαθητές/τριες να διαμορφώσουν θετικές αξίες και στάσεις μέσα από αλληλεπιδράσεις ή απορρίψεις ηρώων.
• Να γνωρίσουν την πολιτιστική τους κληρονομιά μέσα από έντυπα παραδοσιακά παραμύθια ή από διηγήσεις παππούδων-γιαγιάδων.
• Τέλος, να μάθουν για το χώρο , τα αντικείμενα , και τις συνήθειες των ανθρώπων του παρελθόντος.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 01/12/2009   Εμφανίσεις: 484

Από τους μύθους του Αισώπου στο σύγχρονο παραμύθι κομικ: τμήμα Α2 [2009-10]

Το δεύτερο τμήμα της πρώτης τάξης (Α2) υλοποιεί πρόγραμμα πολιτιστικών θεμάτων, με τίτλο "Από τους μύθους του Αισώπου στο σύγχρονο παραμύθι κόμικ". Βασικές επιδιώξεις του προγράμματος είναι:

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 01/12/2009   Εμφανίσεις: 481

Ταξιδεύοντας... σε καιρούς Βυζαντινούς: τμήμα Ε1 [2009-10]

Το πρώτο τμήμα της πέμπτης τάξης (Ε1) υλοποιεί πρόγραμμα πολιτιστικών θεμάτων, με τίτλο: "Ταξιδεύοντας... σε καιρούς βυζαντινούς". Κύριες επιδιώξεις του προγράμματος είναι:
• Να μελετήσουν οι μαθητές/τριες με βιωματικό τρόπο την καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο, να συνδεθούν με το χρόνο, να γνωρίσουν τα ήθη και τα έθιμα της εποχής και τη διαχρονικότητά τους.
• Να μεταβούν στην εποχή που πραγματεύονται, να μπουν στη θέση ανθρώπων που ζούσαν τότε (ενσυναίσθηση), διερευνώντας την καθημερινότητά τους και κάνοντας τους διαχρονικούς συσχετισμούς (τότε και τώρα) των δραστηριοτήτων τους και συνειδητοποιώντας τις μεταβολές που έχουν συμβεί.
Η περιοχή μας, ως μέτοχος της ιστορικής κληρονομιάς της βυζαντινής περιόδου θα αποτελέσει χώρο έρευνας, παρατήρησης και αναζήτησης πληροφοριών, πράγμα που θα συμβάλλει στην καλλιέργεια της γνώσης για την τοπική μας ιστορία και θα συνεισφέρει στην ανάπτυξη της εθνικής ταυτότητας των μαθητών/τριών.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 01/12/2009   Εμφανίσεις: 500

Ταξιδεύοντας... σε καιρούς Βυζαντινούς: τμήμα Ε2 [2009-10]

Το δεύτερο τμήμα της πέμπτης τάξης (Ε2) υλοποιεί πρόγραμμα πολιτιστικών θεμάτων, με τίτλο: "Ταξιδεύοντας... σε καιρούς βυζαντινούς". Κύριες επιδιώξεις του προγράμματος είναι:

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 01/12/2009   Εμφανίσεις: 478

Mετάβαση στην προηγούμενη σελίδα... 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 ...Mετάβαση στην
                                        επόμενη σελίδα

ΚΟΡΥΦΗ ΣΕΛΙΔΑΣ