Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Σύνδεση
linelineline
Αξιολόγηση μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου [14-12-2017]    |    Επίδοση Ελέγχων Προόδου και ενημέρωση για το Α' Τρίμηνο [14-12-2017]    |    Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών [13-12-2017]    |    Ενημέρωση για τη διδασκαλία του μαθήματος των Θρησκευτικών [13-12-2017]    |    Εκκλησιασμός ενόψει της γιορτής των Χριστουγέννων [13-12-2017]    |    Ενημέρωση για τη γιορτή της επετείου του Πολυτεχνείου [14-11-2017]    |    Διευκρινίσεις λειτουργίας σχολικών μονάδων (σε σχέση με το Π.Δ. 79/2017) [03-11-2017]    |    Επιδημική έξαρση ιλαράς - Εμβολιασμός [09-10-2017]    |    4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού [28-09-2017]    |    Λειτουργία Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2017-18 [26-09-2017]    |    Οργάνωση και λειτουργία Δημοτικών Σχολείων - Π.Δ. 79/2017 [26-09-2017]    |    Έναρξη μαθημάτων για το σχολικό έτος 2017-18 [08-09-2017]    |    Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Σχολείου σε επιμορφωτική ημερίδα [02-06-2017]    |    Εκλογική γενική συνέλευση του Σ.E.Π.Ε. Λακεδαίμονος «Ο ΠΛΗΘΩΝ» [29-05-2017]    |    Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018. [28-05-2017]    |

Προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων

Από τους μύθους του Αισώπου στο σύγχρονο παραμύθι κομικ: τμήμα Α1 [2009-10]

Το πρώτο τμήμα της πρώτης τάξης (Α1) υλοποιεί πρόγραμμα πολιτιστικών θεμάτων, με τίτλο "Από τους μύθους του Αισώπου στο σύγχρονο παραμύθι κόμικ". Βασικές επιδιώξεις του προγράμματος είναι:
• Οι μαθητές/τριες να βιώσουν και να αναδιηγηθούν παραμύθια.Να γράψουν δικά τους ομαδικά παραμύθια και να τα παρουσιάσουν με αφήγηση, ζωγραφική, παντομίμα και παγωμένες εικόνες.
• Με το παραμύθι οι μαθητές/τριες να διαμορφώσουν θετικές αξίες και στάσεις μέσα από αλληλεπιδράσεις ή απορρίψεις ηρώων.
• Να γνωρίσουν την πολιτιστική τους κληρονομιά μέσα από έντυπα παραδοσιακά παραμύθια ή από διηγήσεις παππούδων-γιαγιάδων.
• Τέλος, να μάθουν για το χώρο , τα αντικείμενα , και τις συνήθειες των ανθρώπων του παρελθόντος.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 01/12/2009   Εμφανίσεις: 508

Από τους μύθους του Αισώπου στο σύγχρονο παραμύθι κομικ: τμήμα Α2 [2009-10]

Το δεύτερο τμήμα της πρώτης τάξης (Α2) υλοποιεί πρόγραμμα πολιτιστικών θεμάτων, με τίτλο "Από τους μύθους του Αισώπου στο σύγχρονο παραμύθι κόμικ". Βασικές επιδιώξεις του προγράμματος είναι:

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 01/12/2009   Εμφανίσεις: 506

Ταξιδεύοντας... σε καιρούς Βυζαντινούς: τμήμα Ε1 [2009-10]

Το πρώτο τμήμα της πέμπτης τάξης (Ε1) υλοποιεί πρόγραμμα πολιτιστικών θεμάτων, με τίτλο: "Ταξιδεύοντας... σε καιρούς βυζαντινούς". Κύριες επιδιώξεις του προγράμματος είναι:
• Να μελετήσουν οι μαθητές/τριες με βιωματικό τρόπο την καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο, να συνδεθούν με το χρόνο, να γνωρίσουν τα ήθη και τα έθιμα της εποχής και τη διαχρονικότητά τους.
• Να μεταβούν στην εποχή που πραγματεύονται, να μπουν στη θέση ανθρώπων που ζούσαν τότε (ενσυναίσθηση), διερευνώντας την καθημερινότητά τους και κάνοντας τους διαχρονικούς συσχετισμούς (τότε και τώρα) των δραστηριοτήτων τους και συνειδητοποιώντας τις μεταβολές που έχουν συμβεί.
Η περιοχή μας, ως μέτοχος της ιστορικής κληρονομιάς της βυζαντινής περιόδου θα αποτελέσει χώρο έρευνας, παρατήρησης και αναζήτησης πληροφοριών, πράγμα που θα συμβάλλει στην καλλιέργεια της γνώσης για την τοπική μας ιστορία και θα συνεισφέρει στην ανάπτυξη της εθνικής ταυτότητας των μαθητών/τριών.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 01/12/2009   Εμφανίσεις: 524

Ταξιδεύοντας... σε καιρούς Βυζαντινούς: τμήμα Ε2 [2009-10]

Το δεύτερο τμήμα της πέμπτης τάξης (Ε2) υλοποιεί πρόγραμμα πολιτιστικών θεμάτων, με τίτλο: "Ταξιδεύοντας... σε καιρούς βυζαντινούς". Κύριες επιδιώξεις του προγράμματος είναι:

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 01/12/2009   Εμφανίσεις: 500

Mετάβαση στην προηγούμενη σελίδα... 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 ...Mετάβαση στην
                                        επόμενη σελίδα

ΚΟΡΥΦΗ ΣΕΛΙΔΑΣ