Αρχική σελίδα | Χάρτης πλοήγησης | Διαχείρ. διαδικτυακού τόπου
linelineline
Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Σχολείου σε επιμορφωτική ημερίδα [02-06-2017]    |    Εκλογική γενική συνέλευση του Σ.E.Π.Ε. Λακεδαίμονος «Ο ΠΛΗΘΩΝ» [29-05-2017]    |    Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018. [28-05-2017]    |    Εγκύκλιος Αποσπάσεων σε υπηρεσίες του ΥΠ.Π.Ε.Θ. [21-05-2017]    |    Εγκύκλιος Αποσπάσεων σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, ΣΜΕΑΕ και ΕΕΕΕΚ, ΚΕΔΔΥ, Μουσικά, Καλλιτεχνικά και Εκκλησιαστικ [21-05-2017]    |    «Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία 2017-2018 [21-05-2017]    |    Επαναπροσδιορισμός ορίων σχολικών περιφερειών [21-05-2017]    |    Απόφαση Χωροταξικής Κατανομής [21-05-2017]    |    Ενέργειες προγραμματισμού εκπαιδευτικού έργου [21-05-2017]    |    Εγγραφές στην πρώτη τάξη για το σχολικό έτος 2017-18: δικαιολογητικά - προθεσμία [28-04-2017]    |    Σχολική εκδρομή στην Αθήνα 30/04/2017 [26-04-2017]    |    Διακοπές Πάσχα [07-04-2017]    |    Πασχαλινό BAZAAR [23-03-2017]    |    Τριήμερη εκδρομή του Συλλόγου στα Τρίκαλα - Λίμνη Πλαστήρα - Μετέωρα [22-03-2017]    |    Μονοήμερη εκδρομή Συλλόγου στην Αθήνα [22-03-2017]    |

Προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων

Βιωματικές δράσεις κατά της βίας και του εκφοβισμού στο σχολείο

Στα πλαίσια του προγράμματος αγωγής υγείας, με θέμα: «Λέμε όχι στη βία και τον εκφοβισμό στο σχολείο» που υλοποιούν οι μαθητές/τριες των τμημάτων Γ1, Δ1, Δ2, Ε1, ΣΤ1 και ΣΤ2 της σχολικής μας μονάδας, προσκαλέσαμε τις κ.κ. Γκουντούνα και Καργάκου, ειδικούς του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ν. Λακωνίας "ΔΙΑΥΛΟΣ" να υλοποιήσουν βιωματικές δράσεις κατά της βίας και του εκφοβισμού στο σχολείο, διάρκειας δύο (2) διδακτικών ωρών, για κάθε τμήμα που συμμετέχει στο πρόγραμμα.
Οι βιωματικές δράσεις ξεκίνησαν τη Δευτέρα 8 Απριλίου και θα ολοκληρωθούν την Τετάρτη 10 Απριλίου και περιλαμβάνουν μικρή παρουσίαση βίντεο, παιχνίδια ρόλων, συζήτηση και εικαστικές δραστηριότητες. Οι μαθητές/τριες που έχουν συμμετάσχει μέχρι στιγμής, έχουν δείξει σημαντικό ενδιαφέρον για τις δραστηριότητες, καθώς το ζήτημα του εκφοβισμού και της βίας στο σχολείο τους/ τις απασχολεί ιδιαιτέρως.

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 08/04/2013   Εμφανίσεις: 2018

Πρόγραμμα e-Twinning: Τηλεδιάσκεψη του σχολείου μας με το Δημοτικό Σχολείο Δευτε...

Στα πλαίσια του προγράμματος e-Twinning, με θέμα: "Στα ίχνη της παράδοσής μας" που υλοποιείται από την τετάρτη τάξη (τμήμα Δ2) και το τμήμα Ένταξης του σχολείου μας σε συνεργασία με την πέμπτη τάξη του Δημοτικού Σχολείου Δευτεράς Κύπρου, την Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013 πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη μέσω skype, κατά τη διάρκεια της οποίας οι μαθητές/τριες του σχολείου μας παρουσίασαν στους/στις Κύπριους/ες μαθητές/τριες αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν οι άνθρωποι στον τόπο μας τα παλαιότερα χρόνια και οι μαθητές/τριες από την Κύπρο εξηγούσαν αν χρησιμοποιούνταν αυτά τα αντικείμενα στον τόπο τους και πώς ονομάζονταν.
Ο Διευθυντής του Σχολείου, ευχαριστεί θερμά τον κ. Σπύρο Παπαδόγιαννη που διέθεσε στο σχολείο μας είδη της Λαογραφικής του Συλλογής και που παρέστη στην τηλεδιάσκεψη και συζήτησε με τους/τις μαθητές/τριες για τη χρήση των αντικειμένων που μελέτησαν.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: κ.κ. Παπαδόγιαννη Ελένη και Παππάς Δημήτριος

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 22/02/2013   Εμφανίσεις: 1923

Στα πλαίσια του προγράμματος e-Twinning, με θέμα: "Στα ίχνη της παράδοσής μας" που υλοποιείται από την τετάρτη τάξη (τμήμα Δ2) και το τμήμα Ένταξης του σχολείου μας σε συνεργασία με την πέμπτη τάξη του Δημοτικού Σχολείου Δευτεράς Κύπρου, την Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2012 πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη μέσω skype, κατά τη διάρκεια της οποίας οι μαθητές/τριες των δύο σχολείων γνωρίστηκαν μεταξύ τους και έψαλαν οι Κύπριοι μαθητές/τριες τα κυπριακά κάλαντα και οι μαθητές του σχολείου μας τα Μοραΐτικα κάλαντα.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: κ.κ. Παπαδόγιαννη Ελένη και Παππάς Δημήτριος

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 20/12/2012   Εμφανίσεις: 1806

Πρασινίζοντας - ομορφαίνοντας την αυλή του σχολείου μας: τμήματα Δ1, Δ2 [2012-20...

Τα δύο τμήματα της τετάρτης τάξης υλοποιούν πρόγραμμα περιβαλλοντικής αγωγής, με τίτλο: «Πρασινίζοντας - ομορφαίνοντας την αυλή του σχολείου μας». Βασικές επιδιώξεις του προγράμματος είναι:
-Η διαμόρφωση του σχολικού μας περιβάλλοντος και ιδιαίτερα των παρτεριών με τρόπο που να διευκολύνει την κοινωνική αλληλεπίδραση των μαθητών και τη βιωματική μάθηση.
-H ενίσχυση του σεβασμού των μαθητών/τριών προς τη φύση και το σχολικό χώρο καλλιεργώντας περιβαλλοντική συνείδηση.
-Να υιοθετήσουν οι μαθητές/τριες νέες στάσεις, αξίες και συμπεριφορές και να καλλιεργήσουν την κριτική τους σκέψη.
-Να αναπτύξουν δεξιότητες, ικανότητες, γνώσεις για τη διαμόρφωση στάσεων φιλικών προς το περιβάλλον και να εργαστούν με διάφορα υλικά.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: κ.κ. Γιαννοπούλου Πούλια και Παππάς Δημήτριος

Ανάρτηση: Ομάδα υποστήριξης ιστότοπου, 28/11/2012   Εμφανίσεις: 1406

Mετάβαση στην προηγούμενη σελίδα... 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 ...Mετάβαση στην
                                        επόμενη σελίδα