1

Με απλό και λιτό τρόπο, εξαιτίας των συνθηκών της πανδημίας, το 1ο Δημοτικό σχολείο Σπάρτης τίμησε φέτος την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Η σημαία και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου παρέστησαν στην καθιερωμένη κατάθεση στεφάνου στο ιστορικό κενοτάφιο του Σπαρτιάτη βασιλιά Λεωνίδα. Το 1ο Δημοτικό σχολείο κατέθεσε το δικό του στεφάνι σε ένδειξη τιμής κι ευγνωμοσύνης στη μνήμη των ηρώων του 1940.

Την επόμενη ημέρα τμήματα του σχολείου έλαβαν μέρος στην παρέλαση, που γίνεται στην ιστορική λεωφόρο Λυκούργου, στο κέντρο της πόλης. Επικρατούσε ιδιαίτερη συγκίνηση και το φρόνημα των μαθητών ήταν υψηλό, μιας και για τρεις συνεχόμενες εθνικές επετείους δεν είχαν γίνει παρελάσεις, λόγω covid-19.

Ενημερωτικό υλικό της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Εκδήλωση για την Αποκριά πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020 από τις 12:10 μέχρι τις 13:10 στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας.

Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων γέμισαν με χαμόγελα και χρώματα τον χώρο της εκδήλωσης, φορώντας μάσκες και άλλα αποκριάτικα αξεσουάρ ή κρατώντας σερπαντίνες.

Με την επιμέλεια των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, προετοιμάστηκε το πέταγμα των αερόστατων, τα οποία πέταξαν γρήγορα, με τη βοήθεια του αέρα, μακριά από τον χώρο της γιορτής. Οι ιαχές και τα συνθήματα των μικρών μαθητών/τριών εμψύχωναν τους συντελεστές της όλης προσπάθειας.
Ο χορός δεν άργησε να ξεκινήσει. Δώδεκα κύκλοι σχηματίστηκαν με τους/τις μαθητές/τριες και τους/τις εκπαιδευτικούς να χορεύουν ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς της Αποκριάς, που είχαν διδαχθεί στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής. Όπως πάντα, το ενδιαφέρον όλων μαγνήτισαν τα δύο γαϊτανάκια, που έπλεξαν τα τμήματα της ΣΤ' τάξης.

Ακολούθως, σχηματίστηκαν πάλι οι κύκλοι των μαθητών/τριών στο προαύλιο. Είχε έρθει η ώρα να τραγουδήσουν και να χορέψουν σκωπτικά τραγούδια της Αποκριάς, όπως το «Πώς το τρίβουν το πιπέρι», που έλκει την καταγωγή του από τους χρόνους του Βυζαντίου κ.ά., και τον «χορό της σκούπας». Ο χορός χορεύεται σε ζευγάρια με μονό αριθμό χορευτών, με αποτέλεσμα πάντοτε κάποιος να μένει χωρίς ταίρι. Ο χορευτής που μένει μόνος παίρνει τη σκούπα ως ταίρι. Με το σύνθημα «Αλλαγή», τα ζευγάρια θα πρέπει υποχρεωτικά να αλλάξουν ταίρι και ένας να μείνει να χορέψει με τη σκούπα.

Τέλος αποχαιρετιστήκαμε με πολλές ευχές για «Καλές Απόκριες» και «Καλή Σαρακοστή».

Από την Τετάρτη 5 Μαρτίου 2020 έως και την Παρασκευή 7 Μαρτίου 2020, στο προαύλιο του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε πρόγραμμα προληπτικής οδοντιατρικής, με Κινητή Οδοντιατρική Μονάδα Πρόληψης, από τον εθελοντικό οργανισμό «Το Χαμόγελο του Παιδιού». Η δράση πραγματοποιείται σε συνεργασία με τον Οδοντιατρικό Σύλλογο Λακωνίας και τη σύμφωνη γνώμη της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και του Υπουργείου Υγείας.

Εξαιρετικοί οδοντίατροι προσέγγισαν με παιδαγωγικό τρόπο τα παιδιά και εξέτασαν με προσοχή τα δόντια των μικρών μαθητών/τριών, απομυθοποιώντας τον «φόβο του οδοντίατρου».

Τελειώνοντας την εξέταση, οι μαθητές/τριες πήραν μαζί τους, εκτός από την εμπειρία, ατομικό δελτίο προληπτικού ελέγχου, προκειμένου οι γονείς/κηδεμόνες τους να λάβουν γνώση και οδηγίες για την αντιμετώπιση τυχόν προβλημάτων, μία εικόνα για χρωμάτισμα και πολλά όμορφα αυτοκόλλητα.

Τέλος, πραγματοποιήθηκε σε κάθε τμήμα παρουσίαση, για το πώς γίνεται η σωστή οδοντική φροντίδα και ποιες τροφές βοηθούν στη διατήρηση της καλής υγιεινής της στοματικής κοιλότητας, τονίζοντας τη σημασία της πρόληψης.

Την Τετάρτη 15 και Πέμπτη 16 Ιανουαρίου 2020 οι μαθητές/τριες της Στʼ τάξης επισκέφθηκαν τη χιονισμένη Βαμβακού, όπου παρακολούθησαν το πρόγραμμα Βαμβακοροές. Οι μαθητές/τριες μέσα από κινητικά παιχνίδια και κυνήγι κρυμμένων θησαυρών, γνώρισαν τον τόπο, τις συνήθειές του, την ιστορία του και ήρθαν σε επαφή με τη φύση και τα στοιχεία της.

Στα πλαίσια του προγράμματος τα παιδιά θα περιηγούνταν στο χωριό αλλά λόγω των καιρικών συνθηκών πραγματοποίησαν μια πιο σύντομη βόλτα στο χωριό.
Ήδη από το ξεκίνημα της εκδρομής, μας συνόδευε στη διαδρομή με το λεωφορείο, μία υπεύθυνη του προγράμματος, η οποία μας καλωσόρισε στο χωριό και μας οδήγησε στο τόσο όμορφα ανακαινισμένο, από το «Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος», δημοτικό σχολείο όπου πολλά παιδιά έμειναν με την εντύπωση προς πρόκειται για ολοκαίνουριο, υπερσύγχρονο σχολείο. Μας υποδέχτηκαν εγκάρδια και ανταλλάσσοντας ευχές για το νέο έτος μπήκαμε σε μια αίθουσα όπου ρομπότ, που είχαν φτιάξει μαθητές που παρακολουθούν μαθήματα ρομποτικής στη Βαμβακού, μας εντυπωσίασαν εκτελώντας τις κινήσεις τους! Ύστερα ζητήθηκε από τους ενθουσιασμένους μαθητές να γράψουν και να σχεδιάσουν στον διαδραστικό πίνακα της αίθουσας!

Ακολούθησε ένα παιχνίδι γνωριμίας σε κύκλο και έπειτα στον κύκλο περνούσαν χέρι με χέρι βότανα και μυρωδικά τα οποία καλούνταν οι μαθητές να περιεργαστούν και να αναγνωρίσουν. Οι μυρωδιές και τα σχήματα μερικών εξ αυτών προκάλεσαν το θαυμασμό όλων μας. Τα παιδιά, επίσης, ανακάλυψαν με παιγνιώδη τρόπο την ποικιλία των υφασμάτων, την προέλευση και τη χρησιμότητά τους. Έπειτα στην περιοχή του ρολογιού της Βαμβακούς συνεργάστηκαν σε ομάδες και έπλεξαν υφασμάτινες κορδέλες σε αυτοσχέδιους αργαλειούς, με απώτερο σκοπό να δημιουργηθούν τα πρώτα χαλάκια για τους μελλοντικούς μαθητές του σχολείου της Βαμβακούς, αφού βέβαια ολοκληρωθούν από τους επόμενους μαθητές. Η εκδρομή ολοκληρώθηκε στο εστιατόριο του χωριού όπου οι μαθητές κατασκεύασαν βραχιόλια με κλωστές και γευμάτισαν χαρούμενοι!

Σελίδα 1 από 3

Περισσότερες Ανακοινώσεις