ΕΘΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ 2024: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ
Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γαλλικής Γλώσσας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν επιτυχώς στον ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ 2024: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ.

Το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος συμμετέχει σε αυτό το μεγάλο γεγονός προτείνοντας ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που απευθύνεται σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας, καθώς και πολυάριθμες δραστηριότητες σε όλη τη χώρα, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, τη Γαλλική Πρεσβεία και την Ελληνική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Επιτροπή.

Προτεινόμενο θέμα

Κάθε μαθητής επιλέγει:

ένα άθλημα της αρχαιότητας ή της σύγχρονης εποχής και μια αθλήτρια / έναν αθλητή των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων (όλων των εποχών) γαλλικής ή ελληνικής εθνικότητας. Αναφέρει το όνομα του αθλήματος και το όνομα της αθλήτριας/του αθλητή.
Η τάξη επινοεί μια νέα μασκότ για τη διαδρομή της Ολυμπιακής Φλόγας, την κατασκευάζει (σχέδιο, γλυπτό, κολάζ κ.λ.π.) και της δίνει ένα όνομα. Η τάξη δημιουργεί την ταυτότητα της μασκότ.
Ο καθηγητής βιντεοσκοπεί την τάξη: κάθε μαθητής λέει το άθλημα και το όνομα της αθλήτριας/του αθλητή, με φόντο την μασκότ και ενδεχομένως ένα σκηνικό μιας από τις γαλλικές ολυμπιακές ή παραολυμπιακές τοποθεσίες.
Η δική μας μασκότ είναι ο Olympix :
Ο Olympix είναι Γάλλος και πιο συγκεκριμένα Γαλάτης. Έχει γεννηθεί όμως στην Ελλάδα, στην Αρχαία Ολυμπία και είναι φιλέλληνας.
Το σώμα και το πνεύμα του είναι αέναα χάρη στις ολυμπιακές αξίες που πρεσβεύει: επιμονή, αλληλεγγύη, μοίρασμα, ευχαρίστηση, συμμετοχή.
Αποστολή του είναι να βοηθήσει τους λαμπαδηδρόμους να μεταφέρουν την ολυμπιακή και παραολυμπιακή φλόγα.

Η δική μας ολυμπιακή φλόγα, φτιαγμένη από τα χέρια των παιδιών!

Το ΒΙΝΤΕΟ με τους μικρούς μας ολυμπιονίκες και παραολυμπιονίκες:

Η εκπαιδευτικός Γαλλικής Γλώσσας

Μαργαρίτα Βαν Χάουντ