Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας η εορτή για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 και για την εορτή της Σημαίας, με τον γενικό τίτλο, «Θέλει θυσίες η Λευτεριά».

Την ευθύνη της εορτής είχαν τα δύο τμήματα της Ε΄ τάξης, με την καθοδήγηση του κ.Μανωλόπουλου Γεώργιου και της κ.Βέργαδου Ντίνας. Ο στολισμός της αίθουσας έγινε από τα δύο τμήματα της Δ΄ τάξης. Την εορτή στην κατάμεστη από μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων, καθώς και από τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών, αίθουσα εκδηλώσεων, άνοιξε ο διευθυντής του Σχολείου κ. Χανδόλιας Σπυρίδων με έναν σύντομο χαιρετισμό. Στη συνέχεια ο δάσκαλος του Ε1 τμήματος εκφώνησε τον πανηγυρικό λόγο της εορτής προετοιμάζοντας τους θεατές γι΄αυτά που θα ακολουθούσαν.

Στη συνέχεια ανάλαβαν δράση οι μικροί στην ηλικία, αλλά μεγάλοι στην ερμηνεία τους μαθητές/τριες – ηθοποιοί που καθήλωσαν και ενθουσίασαν το κοινό και το ανάγκασαν πολλές φορές να χειροκροτήσουν με ενθουσιασμό. Τα αφηγηματικά μέρη, τα θεατρικά δρώμενα, τα ποιητικά κείμενα και τα θεατρικά έργα συνόδευε η άριστα οργανωμένη χορωδία του σχολείου, που αποτελείτο από τους μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης υπό την καθοδήγηση της μουσικού κ. Γκιοτσαλίτου Μαρίας, με τα ανάλογα εορταστικά - πατριωτικά τραγούδια.

Η εορταστική αυτή εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τον Εθνικό ύμνο που τραγούδησαν με ιδιαίτερη ζωηράδα όλοι οι παρευρισκόμενοι στην αίθουσα.

Μπράβο παιδιά!!!