Στις 27-11-2023 στις 7:00μ.μ. στην αίθουσα του Πολιτιστικού Κέντρου Σπάρτης "Γεωργίου και Χρυσαυγής Σαϊνοπούλου", στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Συλλόγου Διδασκόντων και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σπάρτης Λακωνίας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με θέμα: "Ασφάλεια στο διαδικτυακό και στις γειτονιές",

Μια εξαιρετική τρίωρη εκδήλωση με σπουδαίους ομιλητές.
Ευχαριστούμε τον Αντιστράτηγο ε.α. Γ. Παπαπροδρόμου(ειδικό σε θέματα Αντιμετώπισης Κυβερνοεγκλήματος) που μας διαφώτισε σε θέματα περί των κινδύνων του Διαδικτύου, τον Χρ. Κοντάκο (Αστυνόμος Β΄) που μίλησε για την οπαδική και σχολική βία, τον Παιδοψυχίατρο Δ. Καρβούνη που αναφέρθηκε στον σχολικό εκφοβισμό και φυσικά τον Γ. Γκλίνο (Σύμβουλος Εκπαίδευσης Κοινωνικών Λειτουργών) που μας μύησε με το παράδειγμα της "Στραβοκώσταινας" του Εφταλιώτη στην σχέση παιδιών - γονέων.
Αποσπάσματα του βίντεο της εκδήλωσης μπορείτε να δείτε στο:

Το βίντεο της εισήγησης του κ. Γεωργίου Παπαπροδρόμου μπορείτε να το δείτε στο κανάλι του εισηγητή
στο Youtube, στην παρακάτω διεύθυνση: