• Εκπαιδευτική εκδρομή στο Μυστρά

Στις 27 Απριλίου, αμέσως μετά τις διακοπές του Πάσχα, οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στην καστροπολιτεία του Μυστρά. Εκεί με την συμβολή της αρχαιολόγου κας. Ιωάννας Κατσουγκράκη, ξεναγήθηκαν στους χώρους του φοβερού αυτού καστρότοπου. Η ξενάγηση ξεκίνησε από ψηλά, παρατηρώντας ένα – ένα τα σημαντικότερα μνημεία. Διαβαίνοντας τα λιθόστρωτα καλντερίμια, πέρασαν την Άνω χώρα, όπου είδαν τα παλάτια των Παλαιολόγων και τον ιερό Ναό της Αγίας Σοφίας και κατέληξαν στην Κάτω Χώρα όπου παρατήρησαν τις διάφορες εκκλησίες σπάνιας αρχιτεκτονικής, όπως αυτή του Αγίου Δημητρίου. Ξεχωριστή ήταν η επίσκεψη στο μοναδικό μοναστήρι του αρχαιολογικού χώρου που λειτουργεί μέχρι και σήμερα, την Παντάνασσα, όπου η ξενάγηση κέρδισε το ενδιαφέρον των μαθητών, κάνοντας εύστοχες ερωτήσεις.

• Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα:

Στις 17 Μαΐου οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν μεγάλη εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα. Με συνοδούς τους εκπαιδευτικούς κα. Αλιμήση Μαρία, κα. Πολλάτου Σταματία και κο. Καψάλη Θεόδωρο, ταξίδεψαν με πρώτη στάση το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού, όπου συμμετείχαν σε μια διαδραστική περιήγηση στην Αγία Σοφία. Πήραν μέρος σε ένα μοναδικό ταξίδι ανακάλυψης όχι μόνο ως απλοί παρατηρητές, αλλά απαντώντας σε ερωτήσεις συμμετείχαν στην πλοκή του ταξιδιού. Τους δόθηκε η ευκαιρία να επισκεφθούν το εσωτερικό του ναού, να ενημερωθούν για τον σχεδιασμό του και τον διάκοσμό του και γενικότερα να τον παρατηρήσουν πως ήταν την περίοδο της ακμής του.

Δεύτερος σταθμός τους ήταν το πλωτό ναυτικό Μουσείο Θωρηκτό « Γεώργιος Αβέρωφ», στη μαρίνα Φλοίσβου. Μέσα σε κλίμα ενθουσιασμού τα παιδιά ανέβηκαν στο πλοίο και ξεναγήθηκαν στους χώρους του, μαθαίνοντας παράλληλα και την ιστορία του.

• 3η Ολυμπιακή Εβδομάδα:

Στις αρχές του Μαΐου, το πρώτο τμήμα της Ε΄ τάξης πήρε μέρος στην 3η Ολυμπιακή εβδομάδα : Γνωρίζω τα Ολυμπιακά αθλήματα και τον υγιεινό τρόπο να ζεις. Ήταν ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το οποίο υλοποιήθηκε στο σύνολο περίπου των Γυμνασίων και Δημοτικών σχολείων της χώρας. Οι μαθητές αφού ενημερώθηκαν από την εκπαιδευτικό του τμήματος κα. Αλιμήση Μαρία, για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και πιο συγκεκριμένα τα Ολυμπιακά αθλήματα, αρχικά πραγματοποίησαν ζωντανή σύνδεση με το Μουσείο Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας στην Ολυμπία. Εκεί, μέσα από την πλατφόρμα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου από αρχαιολόγο του προγράμματος. Την επόμενη ημέρα, 9 Μαΐου συνδέθηκαν ξανά, μαζί με άλλα σχολεία της χώρας μας και της Κύπρου, και συνομίλησαν ζωντανά με τον Ολυμπιονίκη αθλητή της κολύμβησης κο. Σπύρο Γιαννιώτη. Ο ίδιος, αφού τους μίλησε για την πορεία του μέχρι την κατάκτηση του μεταλλίου, απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις που του τέθηκαν από το σύνολο των σχολείων. Τέλος, όλα όσα έμαθαν τα μετουσίωσαν σε καλλιτεχνικές δημιουργίες στο τέλος του προγράμματος.

• Ρητορικοί Αγώνες:

Στις 7 Μαΐου πραγματοποιήθηκαν οι 3οι Αγώνες Ρητορικής που οργάνωσε το τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου και η Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου. Οι μαθητές Βερβενιώτη Αθηνά, Καραμπάτος Σταύρος, Κουτσογέωργα Σοφία και Μπασουράκου Κατερίνα, από το Ε1΄ τμήμα διαγωνίστηκαν στα ρητορικά αγωνίσματα: Νοηματική Ανάγνωση, Αυθόρμητο Λόγο και Προτρεπτικό Λόγο, με σχολεία από διάφορα μέρη του νομού μας. Στην επόμενη (β’ φάση ) του Διαγωνισμού, που πραγματοποιήθηκε στην Καλαμάτα, προκρίθηκε η μαθήτρια Κουτσογέωργα Σοφία, η οποία ταξίδεψε στη Καλαμάτα και διαγωνίστηκε στο ρητορικό αγώνισμα της Νοηματικής Ανάγνωσης με παιδιά από σχολεία όλης της Περιφέρειας της Πελοποννήσου. Και στα τέσσερα παιδιά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για το θάρρος και την τόλμη τους να σταθούν μπροστά σε κοινό και να αναπτύξουν τις ρητορικές τους ικανότητες.