1. Εκπαιδευτική επίσκεψη σε ΠΥΛΟ, ΜΕΘΩΝΗ, ΚΟΡΩΝΗ

Τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2023, οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη σε τρεις πανέμορφες και γεμάτες ιστορία πόλεις της Μεσσηνίας, Πύλο, Μεθώνη, Κορώνη. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να δουν, να γνωρίσουν και να μάθουν αρχαιολογικούς χώρους, που ξεκινούν από την Προϊστορία των Ελλήνων και φθάνουν μέχρι τα νεότερα χρόνια( Επανάσταση του 1821), αρχαιολογικά και λαογραφικά μουσεία με εκθέματα από τους νεολιθικούς έως τους ρωμαϊκούς χρόνους.

Επισκέφθηκαν: α) το Αρχαιολογικό Μουσείο Πύλου, β) το Λαογραφικό Μουσείο Μεθώνης, γ)το Νιόκαστρο, το περιώνυμο και χιλιοτραγουδισμένο κάστρο, δ) το κάστρο της Μεθώνης – Μπούρτζι και στ) το κάστρο της Κορώνης. Εκτός των ιστορικών στοιχείων που τα συνοδεύουν, απόλαυσαν και τις φυσικές ομορφιές των περιοχών αυτών που αποτελούν μέρος από το εκπληκτικό φυσικό περιβάλλον της πατρίδας μας και τουριστικό προορισμό χιλιάδων επισκεπτών κάθε χρόνο.

2. Εκπαιδευτική συνάντηση με τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Μονεμβασίας και Σπάρτης κ.κ. Ευστάθιο.

Την Πέμπτη 19 Μαΐου 2023, οι μαθητές/τριες είχαν την χαρά να συναντήσουν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Μονεμβασίας και Σπάρτης κ.κ. Ευστάθιο. Η συνάντηση αυτή έγινε μετά από πρόσκληση προς τον Μητροπολίτη της τοπικής μας Εκκλησίας από τους εκπαιδευτικούς της ΣΤ΄ τάξης, με αφορμή συγκεκριμένη Ενότητα από τα σχολικά εγχειρίδια της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής και των Θρησκευτικών , με σκοπό α) να γνωρίσουν προσωπικά οι μαθητές/τριες τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη, ως Προϊστάμενο της τοπικής μας Εκκλησίας και να μάθουν τις υποχρεώσεις που απορρέουν από το αξίωμά του καθώς και το έργο που επιτελεί στη Μητρόπολή μας , β) να συζητήσει με τους μαθητές/τριες για τη σημασία της Μ. Εβδομάδας και της Αναστάσεως του Χριστού στη ζωή κάθε Χριστιανού. Ο Πνευματικός μας Ποιμενάρχης με τον πηγαίο, ανεξάντλητο και συνάμα ζωντανό και ελκυστικό του λόγο μέσω διδακτικών ιστοριών, που αφηγήθηκε με τον δικό του απαράμιλλο τρόπο γοήτευσε τους μαθητές/τριες, κέρδισε το ενδιαφέρον τους και ωφελήθηκαν ψυχοπνευματικά. Στο τέλος της συνάντησης ο Σεβασμιώτατος έλαβε ένα μικρό δώρο από τους μαθητές ως ενθύμιο αυτής της συνάντησης.

3. Εκπαιδευτική συνάντηση με τον συγγραφέα κ. Νικόλαο Κουφό

Την Πέμπτη 25 Μαΐου 2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική συνάντηση στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας με προσκεκλημένο τον Πρόεδρο της Ένωσης Πνευματικών Δημιουργών Λακωνίας «ΧΕΙΛΩΝ Ο ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ», πρώην Σχολικό Σύμβουλο , Συγγραφέα κ. Νικόλαο Κουφό, στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας και της Ιστορίας με σκοπό, να γνωρίσουν προσωπικά οι μαθητές/τριες τον Πρόεδρο της Ένωσης Πνευματικών Δημιουργών Λακωνίας ως Λογοτέχνη, να μάθουν τα μυστικά του καλού «γραψίματος» και τις προϋποθέσεις που χρειάζονται για να γίνει κάποιος/α επιτυχημένος/η συγγραφέας.

Στη συνάντηση αυτή που είχε οργανωθεί με άριστο τρόπο ( διαφάνειες-power point) ο κ. Κουφός με τον έμπειρο, παιδαγωγικό και συνάμα ευπροσήγορο τρόπο του αποκάλυψε με πολλή χαρά τα «κρυμμένα» μυστικά του. Μίλησε για την αξία του διαβάσματος βιβλίων, για τον τόπο και τον χρόνο που επιλέγει να αρχίσει να γράφει καθώς και ποια είναι τα θέματα που τον εμπνέουν περισσότερο. Οι μαθητές/τριες ενθουσιασμένοι από τον τρόπο επαφής και παρουσίασης –διδασκαλίας των συγκεκριμένων στοιχείων καθώς και το εύρος του συγγραφικού του έργου τον χειροκρότησαν στο τέλος με ζωηρό ενθουσιασμό.