Τη Δευτέρα 18 Σεπτεμβρίου η Ε΄ τάξη –και τα δύο τμήματα- επισκέφθηκαν το ορεινό χωριό του Πάρνωνα, τη Βαμβακού, και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Ο Κουτσοκόκκορας», το οποίο είχε σχεδιάσει και παρουσίασε ο κ. Στέλιος Πελασγός, παιδοψυχολόγος και συγγραφέας στο ανακαινισμένο παλαιό σχολείο του χωριού. Το εν λόγω πρόγραμμα που ήταν ένα όμορφο παραμύθι του συγγραφέα και αφηγητή του παραμυθιού, παρόλο ότι ήταν μονόπρακτο ενθουσίασε τους μαθητές/τριες λόγω της πολυαισθητηριακής παράστασής του, αλλά και των μηνυμάτων που εξέπεμπε για τους ανθρώπους με αναπηρίες κάθε είδους.

20230918_1.jpg

Σημαντικό να επισημανθεί το γεγονός ότι εξ ολοκλήρου η μεταφορά των μαθητών/τριών και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ήταν αποκλειστική δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος(ΙΣΝ) και μια ακόμα δραστηριότητα που υλοποιείται από την υπερδραστήρια Vamvakou Revival, στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας Αναβίωσης της Βαμβακούς.

Με το πέρας του προγράμματος οι μαθητές περπάτησαν στον πλακόστρωτο δρόμο του χωριού, απόλαυσαν την πανέμορφη φθινοπωρινή φύση και ξεκουράστηκαν στην γραφική αλλά άδεια από κόσμο πλατεία του χωριού. Μόλις σήμανε η σφυρίχτρα, όλοι επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο και πήραμε τον δρόμο του γυρισμού.