Στα πλαίσια της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού το σχολείο μας, σε συνεργασία με τον Δ/ντή του σχολείου, τους Εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής, την Εικαστικό και την αρωγή όλων των Εκπαιδευτικών του σχολείου, διοργάνωσε αθλητικές-κινητικές-εικαστικές δράσεις και ομιλίες. Συγκεκριμένα, οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων αφού ενημερώθηκαν για τα οφέλη της καθημερινής άσκησης και του ευ αγωνίζεσθαι, έλαβαν μέρος σε αθλητικές-εικαστικές δραστηριότητες με εκλεκτούς προσκεκλημένους.

Συγκεκριμένα:1) Τον Σπαρταθλητή και δρομέα μεγάλων αποστάσεων κ. Τσάκωνα Γεώργιο που μίλησε για το ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ, την προετοιμασία και τον εξοπλισμό των δρομέων εστιάζοντας  στις δυσκολίες ενός αγώνα μεγάλων αποστάσεων, 2) τον Ομοσπονδιακό προπονητή του Βόλλεϊ κ. Ρηγάκο Γιάννη που έδειξε στα παιδιά αυτό το διαδεδομένο άθλημα έχοντας μαζί του παίκτες του αγωνίσματος, 3) τον προπονητή της Πάλης κ. Ντάνο Παναγιώτη που μίλησε για αυτό το δύσκολο και πολύ τεχνικό άθλημα της Πάλης ενθουσιάζοντας τα παιδιά με τις λαβές πάνω στο ταπί, 4) τον προπονητή του Τάε Κβον Ντο κ. Μανουηλίδη Απόστολο που παρουσίασε, μαζί με αθλητές – μαθητές, τον εξοπλισμό και τις κινήσεις αυτής της ιδιαίτερης πολεμικής τέχνης και 5) την εικαστικό του 1ου Δημοτικού Σχολείου κ. Αγγέλου Χριστίνα που μαζί με τους “μικρούς” ηλικιακά αλλά μεγάλους καλλιτέχνες του σχολείου μας, παρατήρησαν εκ του φυσικού το  σώμα με τις κινήσεις των αθλητών και το αποτύπωσαν στο χαρτί με απλές γραμμές και σχήματα. Το αποτέλεσμα ήταν μοναδικό!!!!

.Ιδιαίτερη στιγμή του εορτασμού της Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού ήταν η επίσκεψη του παγκόσμιου πρωταθλητή της Καλαθοσφαίρισης με την ομάδα των Νέων Ελλάδας κ.Παπανικολάου Δημήτρη ο οποίος μάγεψε τα παιδιά με την πληθωρική παρουσία του, τις τεχνικές του δεξιότητες και τις διδακτικές παρεμβάσεις του μοιράζοντας στο τέλος προσωπικά αυτόγραφα σε όλες και όλους!

Τόσο τα παιδιά όσο και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου ευχαριστήθηκαν τη 10η αθλητική ημέρα που γέμισε χαρά, ικανοποίηση και θετικές εντυπώσεις.