Στη φετινή Εβδομάδα Προγραμματισμού της ΕΕ, που πραγματοποιήθηκε από τις 7 έως τις 22 Οκτωβρίου 2023 συμμετείχε και το σχολείο μας.

Το τμήμα Δ1 χρωμάτισε με "ψηφιακό τρόπο" ένα μήλο όπως τα pixel της οθόνης. Η δραστηριότητα(etwinning) έγινε χωρίς υπολογιστή με τη βοήθεια της δασκάλας τους κ. Ρουσσοπούλου Αθανασίας.

Αθανασία δ1

Οι τάξεις της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ ασχολήθηκαν με προγραμματισμό χρησιμοποιώντας το scratch 2.

Το θέμα της Δ΄ τάξης: μπάλα στο δωμάτιο που όταν κινείται δεν κάνει καμία ζημιά γιατί επιστρέφει όταν ακουμπά τον τοίχο.

Το θέμα της Ε΄και ΣΤ΄ τάξης:Οι μαθητές μαθαίνουν για τη ζωή στη Μεσόγειο θάλασσα με το Scratch 2 (πρόγραμμα) και απαντούν σε ερωτήσεις. Κάθε ομάδα παρουσιάζει μια πληροφορία και δημιουργεί μια ερώτηση για να απαντήσει η υπόλοιπη τάξη. Η δραστηριότητα έγινε για το codeweek στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου μας από την κ. Καψούλια Μαρία.

quiz