Με πολλή χαρά σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας πέρασε με επιτυχία στον περιφερειακό διαγωνισμό ρομποτικής (κατηγορία Open Γ-ΣΤ) με θέμα <<Η Μεσόγειος πηγή ζωής και πολιτισμού>> που έγινε στην Καλαμάτα στις 3 Μαρτίου 2024.

Οι μαθητές/τριες που συμμετείχαν ήταν 2 από την ΣΤ τάξη και 4ις από την Ε τάξη. Διαλέξαμε να ασχοληθούμε με την Διατήρηση των ποσειδωνιών της Μεσογείου θάλασσας. Με τη πολύτιμη βοήθεια της iSea (Περιβαλλοντική Οργάνωση για την Προστασία των Υδάτινων Οικοσυστημάτων) που ασχολείται με τις ποσειδωνίες λύσαμε τις απορίες μας και αναπροσαρμόσαμε την κατασκευή και τον κώδικά μας. Πολλά ευχαριστώ στην κ.Roxani Naasan Aga-Spirydopoulou και την κ.Αναστασία Χαρίτου.

Θα συμμετέχουμε στον τελικό πανελλήνιο διαγωνισμό στην Αθήνα...

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες!!!

Ευχαριστούμε πολύ τους εκπαιδευτικούς-προσωπικό, τον διευθυντή και τους γονείς των παιδιών για την συνεισφορά και την υπομονή τους στην προσπάθειά μας(5-μήνες).

Ευχαριστούμε επίσης την κ. Αγγέλου Χριστίνα για την εικαστική "πινελιά" στην μακέτα μας και τον κ. Λούκη για τα μπλουζάκια της ομάδας.