Στις 6 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στo χώρο του Mystras Grand Palace για τα 190 χρόνια λειτουργίας και προσφοράς του 1ου Δημοτικού σχολείου στην κοινωνία της Σπάρτης. (1834-2024)

Ομιλητές ήταν: η κ.Πέπη Γαβαλά, προϊσταμένη Γ.Α.Κ. Λακωνίας,"Μελετώντας τις Αρχειακές Πηγές..."

ο κ.Γιώργος Γιαξόγλου, Αρχιτέκτονας Ε.Μ.Π., "Η μακρά ιστορία της στεγαστικής αποκατάστασης του 1ου Δημοτικού και των λοιπών σχολικών μονάδων της Σπάρτης"

και ο κ.Σήφης Μπουζάκης, Ομότιμος Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών, "Η ελληνική πρωτοβάθμια εκπαίδευση στο παράδειγμα του 1ου δημοτικού σχολείου Σπάρτης"

Στο τέλος ακολούθησε η βράβευση των Διευθυντών -Υποδιευθυντών και εκπαιδευτικών του 1ου Δημοτικού...για το πολύτιμο έργο τους.