Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται του μέτρου οι μαθητές/τριες που έχουν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό τους, εφ’ όσον ανήκουν στην ηλικιακή ομάδα που συστήνεται ο εμβολιασμός καθώς και αυτοί/ες με ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου εξαμήνου.

Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται 2 φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως 24 ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα και οι μαθητές μαθήτριες προσέρχονται με την επίδειξη βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος.

Κατ’ εξαίρεση τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου, οι μαθητές/τριες θα πρέπει να προσέλθουν στις σχολικές μονάδες με τα αποτελέσματα του self test.

Σας ενημερώνουμε ότι από 8 Σεπτεμβρίου 2021 έως την επόμενη Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου θα διατίθενται από τα φαρμακεία έξι (6) self test για τρεις εβδομάδες.

Πληροφορίες στον παρακάτω σύνδεσμο: