Την Παρασκευή, 18-1-19, η Β΄τάξη  του σχολείου μας επισκέφτηκε το Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού, όπου πραγματοποιήθηκε η δράση « Θεατροπαιχνίδια με την ελιά». Η ηθοποιός Αγγελική Φράγκου με τη μέθοδο του θεατρικού παιχνιδιού καθοδήγησε ταπαιδιά να ψυχαγωγηθούν και να γνωρίσουν τις πολλαπλές ιδιότητες της ελιάς. Γνωμικά, ποιήματα, αινίγματα, πίνακες ζωγραφικής, μουσικοκινητικά δρώμενα έκαναν τους μαθητές\τριες  να συμμετάσχουν με τρόπο ευχάριστο και δημιουργικό σ’ ένα πρωτότυπο, θεατρικό παραμύθι.

Ευχαριστούμε θερμά τόσο την κ.  Φράγκου για την ενθουσιώδη και παροτρυντική παρουσία της όσο και το Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού, που για ακόμα μια φορά μάς χάρισε στιγμές χαράς , δημιουργικότητας  αλλά και γνώσης για το ευλογημένο δέντρο της ελιάς, που αποτελεί πηγή πλούτου και παράδοσης  για τον τόπο μας.